Skip to content

14 lutego 2014 r. Galeria OLIMP godz. 17.00 Taniec przeciw przemocy. NAZYWAM SIĘ MILIARD ONE BILLION RISING

Jak co roku również teraz organizowana jest międzynarodowa akcja Taniec przeciw przemocy.

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy wszystkich – kobiety i mężczyzn, ponieważ jest to sprawa, która powinna być naszym wspólnym celem – do włączenia się do akcji, która w tym roku za hasło przewodnie wzięła sobie ochronę dzieci, a w szczególności dziewczynek przez wykorzystywaniem seksualnym.

Pomysł polega na tym aby w jednym czasie jak najwięcej osób zatańczyło razem na znak protestu przeciw przestępstwom seksualnym. Jest to akcja o zasięgu międzynarodowym. W Polsce odbywa się w kilkudziesięciu największych miastach. Przyłącz się i przekaż dalej informację.

NAZYWAM SIĘ MILIARD
ONE BILLION RISING

POWSTAŃ | PRZEMÓW | TAŃCZ
PRZECIWKO PRZEMOCY WOBEC DZIEWCZĄT I KOBIET

14 LUTEGO 2014

Galeria OLIMP

GODZ. 17.00

Informacja o Akcji

Powstanie nas miliard, by zatańczyć przeciwko przemocy wobec dziewcząt i kobiet. To światowa rewolucja!

W tym roku polski taniec 14 lutego w ramach akcji One Billion Rising chcemy dedykować prawu dziewczynek i dziewcząt do życia bez przemocy, do życia w szacunku i poczuciu bezpieczeństwa.

Dołączasz do akcji? organizujesz One Billion Rising w swoim mieście? Daj nam znać! Prześlemy materiały, pomożemy nagłośnić akcję. Wyślij maila do joannap@feminoteka.pl

Z badań wynika, że w skali światowej dziewczęta między 15. a 19. rokiem życia stanowią 50 proc. ofiar przemocy seksualnej. Ze statystyk policyjnych wynika, że dziewczęta i kobiety to grupa najbardziej narażona na przemoc, w tym przemoc seksualną.

Już kilkuletni, 4-5-letni, chłopcy doskonale wiedzą, że to co dziewczyńskie jest gorsze. I… dziewczynki też to wiedzą. Jeśli nie spróbujemy tego zmienić, to wciąż i wciąż, tysiące dziewczynek będzie niepotrzebnie tracić energię, by latami udowadniać sobie i innym, że nie są gorsze.

O przemocy wobec dziewczynek i dziewcząt praktycznie w Polsce się nie mówi. W statystykach ich nie ma, bo dzieci w naszym kraju płci nie mają. Nie mówi się o molestowaniu seksualnym w szkołach, o gwałtach na randce. Brakuje danych, materiałów, informacji. Tymczasem dziewczynki i dziewczęta mówią o różnych formach przemocy wobec nich ()m.in. na warsztatach WenDo z samoobrony i asertywności). Nie wiedzą jak radzić sobie z tzw. końskimi zalotami, z seksistowskimi lub wulgarnymi uwagami nauczycieli, kolegów, mają problem z odmawianiem, z zaczepkami na ulicach, komentarzami w szkołach na temat ich wyglądu, ubrania itd. itp.

Podręczniki szkolne wciąż są pełne stereotypów płciowych, które mają wpływ na gorsze traktowanie dziewcząt. Konwencja Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej wciąż nie została przez Polskę ratyfikowana, a zobowiązuje państwa m.in. do promowania zmian wzorców społecznych i kulturowych dotyczących zachowania kobiet i mężczyzn w celu wykorzenienia uprzedzeń, zwyczajów, tradycji oraz innych praktyk opartych na idei niższości kobiet lub na stereotypowym modelu roli kobiet i mężczyzn.

Chcemy to zmienić! Chcemy, by dziewczynki i dziewczęta nie były narażone na przemoc, by były szanowane i kochane, i miały poczucie bezpieczeństwa!

Copyleft, Fundacja Feminoteka,2013

W załączeniu przesyłamy plakat promujący akcję w Lublinie. Tańczymy w pomieszczeniach Galerii Olimp. Więcej informacji o akcji w Lublinie oraz układ choreograficzny znajdziecie Państwo na stronie:
www.facebook.com/events/589857711086941/

Zapraszamy też na próbę, które odbędą się:

– 8 lutego (sobota) w Mieście kobiet w Hali Globus o godzinie 12:30

Plakat wydarzenia