Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Iwona Michałek w środę wzięła udział w wideokonferencji z dyrektorami wydziałów polityki społecznej urzędów wojewódzkich. Tematem rozmowy było wsparcie dla placówek pomocy społecznej, w postaci dostaw środków higieny i ochrony osobistej.

Senior trzymający piłkę

To kolejna tego typu wideokonferencja z udziałem kierownictwa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej. Sytuacja w domach pomocy społecznej oraz w pozostałych placówkach pomocy społecznej m.in. dla osób bezdomnych, czy placówek całodobowej opieki monitorowana jest na bieżąco. Tego typu konferencje odbywają się codziennie.

Środki ochrony osobistej dla placówek pomocy społecznej

W środę rozmawiano środkach higieny i ochrony osobistej dla placówek pomocy społecznej. Przypomnijmy, że Ministerstwo zebrało zapotrzebowanie na środki dezynfekujące i ochrony osobistej w placówkach pomocy społecznej. Do realizacji zaopatrzenia na wniosek ministerstwa włączyła się Agencja Rezerw Materiałowych i Fundacja KGHM Polska Miedź. W sumie do domów pomocy społecznej, a także do placówek dla osób bezdomnych trafi 49 tys. litrów płynu do dezynfekcji, ponad 1,5 mln maseczek, 187 tys. przyłbic i ponad 1,5 mln par rękawic.

Środki ochrony osobistej dotarły już do niemal wszystkich placówek zgodnie z zapotrzebowaniem złożonym przez Ministra Rodziny – mówi wiceminister Iwona Michałek.

Kolejna spółka dołącza do wsparcia

To nie wszystko. Grupa Orlen poinformowała w środę, że jeszcze w tym tygodniu do 21 placówek z całej Polski trafi dostawa środków ochronnych m.in. masek i kombinezonów. Spółka podała, iż na ten cel przeznaczono blisko 4 mln zł.

To budujące i godne naśladowania zachowanie. Nasze wspólne działania pokazują, że mieszkańcy i pracownicy domów pomocy społecznej są w centrum zainteresowania MRPIPS oraz spółek Skarbu Państwa oraz agencji rządowych – mówi minister Marlena Maląg.

Minister Maląg przypomina, że samorządy w radzeniu sobie z problemami w domach pomocy społecznej wspiera także Ministerstwo Obrony Narodowej. W każdym województwie utworzone zostały Zespoły Interwencji Kryzysowych, które będą kierowane do działania przez Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej na wniosek Głównego Inspektora Sanitarnego lub odpowiedniego wojewody.