Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie       |       Jak dojechać

  • Strona Główna
  • Aktualności
  • ROPS
  • Rehabilitacja
  • Pomoc Społeczna
  • Profilaktyka Uzależnień
  • Projekty i Fundusze
  • NGO
    • Aktualności-NGO

Pytanie dotyczy art. 15 o ustawy dotyczącej szczególnych rozwiązań związanych z zapobieganiem COVID-19. W jaki sposób należy zbierać oświadczenia od osób, ubiegających się o świadczenia pomocy społecznej ? Czy można to uczynić telefonicznie? Jeśli tak, to jak to udokumentować? Czy osoba taka powinna dostarczyć oświadczenie np.: poprzez pocztę tradycyjną lub elektroniczną, e-PUPAP – nawet wówczas gdy nie posiada profilu zaufanego? Czy brak wymogu przeprowadzenia wywiadu środowiskowego dotyczy tylko osób pozostających w kwarantannie?

343 views27 kwietnia 2020Pomoc Społeczna
Maciej16 15 kwietnia 2020 0 Comments
Anna Answered question 27 kwietnia 2020

1 Odpowiedź

  • Aktywne
  • Najnowsze
  • Oldest
Anna42 Opublikowano 27 kwietnia 2020 0

Art. 15o Ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020r. poz. 374, z późn. zm.) brzmi następująco:

1. Z przyczyn związanych z przeciwdziałaniem COVID-19, przyznanie świadczeń, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, w szczególności osobie lub rodzinie, które zostały poddane kwarantannie (a więc również osobom nie poddanym kwarantannie) w związku z podejrzeniem zakażenia lub choroby zakaźnej, nie wymaga przeprowadzenia rodzinnego wywiadu środowiskowego, a ustalenie sytuacji osobistej, rodzinnej, dochodowej i majątkowej może nastąpić na podstawie:
1) rozmowy telefonicznej z pracownikiem socjalnym, oraz
2) dokumentów lub oświadczenia, o których mowa w art. 107 ust. 5b ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, a także ich kopii, w tym elektronicznych, uzyskanych od osoby lub rodziny ubiegającej się o pomoc lub
3) informacji udostępnionych przez podmioty, o których mowa w art. 105 tej ustawy.
2. Z przyczyn związanych z przeciwdziałaniem COVID-19 przyznawanie lub aktualizacja prawa do świadczeń opiekuńczych, o których mowa w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, oraz zasiłku dla opiekuna, o którym mowa w ustawie z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów, w szczególności osobie, która została poddana kwarantannie w związku z podejrzeniem o zakażenie lub o chorobę zakaźną, nie wymaga przeprowadzenia rodzinnego wywiadu środowiskowego, a ustalenie sprawowania opieki może nastąpić w szczególności na podstawie:
1) rozmowy telefonicznej z pracownikiem socjalnym oraz
2) dokumentów lub oświadczeń, a także ich kopii, w tym elektronicznych, uzyskanych od osoby ubiegającej się o świadczenie lub je otrzymującej lub od członków jej rodziny.

Z przytoczonych wyżej zapisów wynika, że oświadczenia od osób ubiegających się o świadczenia pomocy społecznej można zbierać telefonicznie i potwierdzać je za pomocą dokumentów lub oświadczeń przesłanych pocztą elektroniczną lub tradycyjną, ewentualnie za pomocą informacji udostępnianych przez uprawnione do tego podmioty (m.in. takie jak: sądy, kuratorzy sądowi, Policja).

Anna Answered question 27 kwietnia 2020
Register lub Zaloguj się
ROPS > Pytania > Pomoc Społeczna > Pytanie dotyczy art. 15 o ustawy dotyczącej szczególnych rozwiązań związanych z zapobieganiem COVID-19. W jaki sposób należy zbierać oświadczenia od osób, ubiegających się o świadczenia pomocy społecznej ? Czy można to uczynić telefonicznie? Jeśli tak, to jak to udokumentować? Czy osoba taka powinna dostarczyć oświadczenie np.: poprzez pocztę tradycyjną lub elektroniczną, e-PUPAP – nawet wówczas gdy nie posiada profilu zaufanego? Czy brak wymogu przeprowadzenia wywiadu środowiskowego dotyczy tylko osób pozostających w kwarantannie?

Szukaj

Kategorie

Archiwum

Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej 2020 (C)
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.Zgoda