Prostota, kompleksowość i skuteczność w zbieraniu darowizn online – tak pozarządowcy oceniają usługę Wpłacam. Organizacje zgodnie twierdzą, że narzędzie, stworzone przez ngo.pl i witkac.pl to doskonały sposób na pozyskiwanie darczyńców w internecie. Szczególnie teraz, kiedy trzeba było zrezygnować ze zbiórek „w realu”.

Na systemie Wpłacam opiera się akcja Polskiej Fundacji Muzycznej – #zostańzmuzyką. Dedykowana do tego celu platforma www.zostanzmuzyka.pl umożliwia środowisku muzycznemu uzyskanie pomocy finansowej, a ponadto daje internautom możliwość wsparcia ulubionych wykonawców za pomocą datków do wirtualnych „puszek” w miejscu biletów na koncerty, które zostały odwołane.

Magdalena Turowska-Kowalczyk z Fundacji podkreśla ogromne znaczenie prostoty narzędzia, jakim jest Wpłacam. – Prostota jest zaletą, bo przekłada się na tempo całego procesu przyjmowania wpłat. Jest to niezwykle istotne w momencie, gdy generujemy po kilkanaście takich wirtualnych „puszek” dziennie, a potem musimy je jeszcze rozliczyć. Zależy nam więc na tym, żeby czas skrócić do minimum. Mamy już około 200 paneli do wpłat darowizn przez system stworzony przez ngo.pl.

Wirtualne puszki do dobrowolnych wpłat

Jak Polska Fundacja Muzyczna wykorzystuje usługę Wpłacam?

– Muzycy, którzy zgłaszają się do nas, grają koncerty online. Na platformę internetową, za pośrednictwem której odbywa się koncert, wstawiana jest taka wirtualna „puszka”, do której ludzie wrzucają pieniądze. Trzeba tu podkreślić, że wpłata jest dobrowolna, to nie jest tak, że koncerty są płatne. Nie bez znaczenia jest również niewielka prowizja usługi. Artyści otrzymują pieniądze na zasadzie darowizny, a nie jako honorarium za występ – zaznacza Magdalena Turowska-Kowalczyk.

Polska Fundacja Muzyczna działa 17 lat i ma jeden cel statutowy – niesienie pomocy Ludziom Muzyki w trudnej sytuacji życiowej. Jak mówi Magdalena Turowska-Kowalczyk, czas epidemii sprawił, że po raz pierwszy organizacja musiała się zmierzyć z taką skalą problemu:

– Oczywiste jest dla nas, że większość artystów obecnie nie ma żadnych dochodów z koncertów i ich sytuacja jest dramatyczna. A przecież wciąż muszą zaspokajać swoje codzienne potrzeby: mają dzieci, kredyty na mieszkania itd. Mamy jednocześnie świadomość, że największego wsparcia finansowego potrzebują obecnie inne grupy zawodowe i społeczne. Wszyscy skupiają się na lekarzach, osobach starszych, czy tych w domach opieki. To jest rzecz jasna, w pełni zrozumiała. W związku z tym trudno jest teraz wyciągnąć rękę i mówić: „Dajcie pieniądze muzykom”. Dzięki narzędziu, jakim jest Wpłacam, możemy im jednak pomóc – podkreśla Magdalena Turowska-Kowalczyk i szybko dodaje: – Zresztą chyba nie tylko im. Trudno sobie wyobrazić czasy kryzysu i kwarantanny bez muzyki, w ogóle bez kultury. Miesiąc w domu bez książki czy koncertu może być nie do wytrzymania.

Pomysł przyszedł wraz z kłopotami

Polska Fundacja Muzyczna jeszcze przed wybuchem epidemii korzystała z usługi Wpłacam. Jednak, jak mówi Magdalena Turowska-Kowalczyk, zdarzało się to okazjonalnie: – Brakowało nam pomysłu, jak wykorzystać tę usługę skuteczniej. Natomiast teraz sytuacja zmieniła się diametralnie. Rozpoczęliśmy dużą akcję pomocową dla branży muzycznej w Polsce. Zamiast organizować drobne zbiórki na rzecz pojedynczych, ciężko chorych osób, postanowiliśmy pomóc całemu środowisku. Czyli zdecydowaliśmy się na zupełnie inną skalę przedsięwzięcia. I tu narzędzie, jakim jest Wpłacam, sprawdza się doskonale.

Nad projektem #zostańzmuzyką PFM pracuje bardzo intensywnie. – Do artystów zaczęło już docierać, że współpraca z nam ma sens. Niektórzy z nich mieli opory, obawiali się, że to takie „wyciąganie ręki”, coś w rodzaju grania na ulicy „do kapelusza”. Potem jednak zdali sobie sprawę, że to pozytywna akcja, przynosząca korzyści na wielu poziomach. A wpłata za pośrednictwem systemu Wpłacam jest dobrowolna i nikt nikogo nie zmusza do płacenia z koncert – podkreśla Magdalena Turowska-Kowalczyk i dodaje z uśmiechem: – W każdym wywiadzie podkreślam, jaki to jest super system. Cała nasza akcja jest zbudowana na Wpłacam.

Tu możesz zobaczyć opisywaną kampanię (możesz też ją wesprzeć) >

Feminoteka: Wpłacam skraca dystans między nami a darczyńcą

Fundacja Feminoteka, której jednym z priorytetów jest przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet, korzysta z różnych form zbierania środków. Dzięki temu, jak podkreśla prezeska fundacji Joanna Piotrowska, może śmiało porównać funkcjonowanie poszczególnych narzędzi: – Korzystamy z Pomagam.pl i tam mamy otwartą stałą zbiórkę nieograniczoną do jakiejś konkretnej kwoty czy sprowadzonej do jakiejś okazji. Są też zbiórki facebookowe, jak również możliwość wpłacania darowizn bezpośrednio na konto bankowe, podane na naszej stronie. No i jest system Wpłacam – bardzo przyjazne użytkownikom narzędzie do zbierania środków. Nie ma z nim żadnego problemu. Nie było też żadnych komplikacji w uruchomieniu tej usługi na stronie internetowej i nie ma ich w pobieraniu wpłat. Również samo rozliczanie się z darowizn odbywa się w sposób prosty i skuteczny.

Prezeska fundacji Feminoteka podkreśla, że narzędzie, stworzone przez ngo.pl skraca dystans pomiędzy darczyńcami a organizacją:

– To, co jest bardzo fajne w systemie Wpłacam, to fakt, że wraz z raportami wpłat pojawiają się nazwiska i adresy mailowe darczyńców. Dzięki temu mogę im osobiście wysłać podziękowania za wsparcie naszych działań. To ważne. Poza tym, pozwala mi to zbudować sobie bazę ludzi, zainteresowanych naszą aktywnością i przysyłać im informacje, dotyczące aktywności Feminoteki.

W czasie pandemii fundacja na razie nie prowadzi zbiórek. – Powodem są nasze wątpliwości etyczne, dotyczące drenowania kieszeni ludzi, którzy są w tak samo trudnej sytuacji, jak my. Zdajemy sobie sprawę, jak ciężkie czasy nastały dla osób, pracujących dla sektora pozarządowego, ludzi pracujących na umowach „śmieciowych” i freelancerów. Zastanawiamy się teraz, jak możemy uzupełnić nasze fundusze – mówi Joanna Piotrowska.

Tu możesz zobaczyć opisywaną kampanię (możesz też ją wesprzeć) >

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

Są również organizacje, które sporadycznie korzystają z narzędzia ngo.pl Wpłacam. Celem statutowym Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci jest wspieranie młodych ludzi w zakresie edukacji, oświaty i wychowania. Fundusz działa we współpracy z wieloma instytucjami naukowymi, a stypendyści rozwijają swoje zainteresowania pod kierunkiem znakomitych naukowców, specjalistów oraz artystów.

Działalność Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci jest finansowana w większości z środków publicznych. – Dodatkowo otrzymujemy środki od firm, z którymi współpracujemy – mówi dyrektor finansowa funduszu Agnieszka Imbierowicz-Grabowska. – Z usługi Wpłacam korzystamy, choć niezbyt intensywnie. Dotychczas nie promowaliśmy tej formy z tej prostej przyczyny, że opieramy się na środkach z innych źródeł, ale na naszej stronie internetowej znajduje się link do Wpłacam, za pośrednictwem którego można dokonywać wpłat. Nie planujemy z niego rezygnować. Darczyńcy korzystają z narzędzia, stworzonego przez ngo.pl i za każdym razem, gdy otrzymujemy wsparcie tą drogą, bardzo się cieszymy – mówi z uśmiechem Agnieszka Imbierowicz-Grabowska.

Tu możesz zobaczyć opisywaną kampanię (możesz też ją wesprzeć) >


Wszystkie organizacje, które chcą zbierać środki przez internet i są zarejestrowane w KRS, lub mają status zwykłych stowarzyszeń, zarejestrowanych w starostwie, mogą skorzystać z usługi Wpłacam. Wirtualny link do dokonywania wpłat można zamieścić na stronie głównej organizacji, jak również na specjalnej podstronie dedykowanej określonej kampanii albo ogólnej działalności stowarzyszenia lub fundacji.

W pakiecie usługi znajduje się bezpośrednie połączenie z PayU, a dzięki ngo.pl organizacje pozarządowe mogą liczyć na wyjątkowo niską prowizję.

Korzystanie z systemu jest darmowe. Od każdej dokonanej wpłaty pobierana jest prowizja w wysokości 1,6% (organizacjom, szczególnie tym mniej znanym trudno jest uzyskać od operatorów płatności korzystniejszą ofertę. To opłata pobierana przez operatora płatności – tak jak przy każdej innej płatności przez internet. Wspiera też częściowo koszty utrzymania Wpłacam.

Zaletą narzędzia jest również prostota we wstawianiu go na stronę internetową, a jednocześnie pewność, że organizacja zyska profesjonalny i przyjazny dla darczyńców przekazywania darowizn. Z usługi Wpłacam można zrezygnować w każdej chwili, bez żadnych konsekwencji.

Wpłacam jest wspólnym przedsięwzięciem ngo.pl i witkac.pl. Płatności online obsługuje PayU. Źródło: informacja własna ngo.pl