Z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dzień 1 grudnia jest uroczyście obchodzony jako Światowy Dzień AIDS. Niniejsze Święto ma na celu zwrócenie uwagi na walkę z AIDS, jak również uświadomienie konieczności pomocy ludziom zakażonym wirusem HIV i chorym na AIDS oraz ich bliskim.

W tym dniu na całym świecie, w tym i w Polsce, odbywają się m.in. konferencje, happeningi i akcje edukacyjne dotyczące profilaktyki HIV/AIDS.

Nieodłącznym elementem obchodów Światowego Dnia AIDS jest czerwona kokardka – symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV, chorymi na AIDS oraz ich bliskimi. Przypomina on, że osoby żyjące z HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i powinny mieć możliwość życia i pracy w swoim środowisku, jednocześnie pamiętając o obowiązku ochrony innych osób przed zakażeniem.

Obecnie zakażenie wirusem HIV nie stanowi natychmiastowego zagrożenia dla życia. Dzięki szybkiemu wykryciu wirusa w organizmie i podjęciu leczenia antyretrowirusowego można przeżyć długie lata.

Zachęcamy do włączenia się do obchodów Światowego Dnia AIDS w dniu 1 grudnia, poprzez przypięcie do ubrania Czerwonej Kokardki.

 

Więcej informacji na:

www.aids.gov.pl

https://aids.gov.pl/kampanie/CWL/15.html