Szanowni Państwo,

Zachęcamy zapoznania się z kampanią społeczną – Koniec AIDS. Kampania opracowana
w 2020 roku kolejną odsłoną prowadzonych w ostatnich latach działań na rzecz zwiększenia popularności wykonywania testów w kierunku AIDS, w tym również do domowego testowania. Pomysłodawczynią kampanii jest Agata Stola – specjalistka zdrowia publicznego i politolożka. Certyfikowana doradczyni ds. HIV i AIDS, seksuolożka i psychoterapeutka. Wszystkie prowadzone dotychczas kampanie łączy fakt, że pokazują testowanie jako coś pozytywnego, normalnego i powszechnego dla wszystkich. Kampania ma pokazać że zrobienie testu na HIV jest czymś naturalnym, oczywistym i bezdyskusyjnym. Dzięki temu obala niebezpieczny stereotyp „mnie to nie dotyczy”. Co o samej akcji mówią organizatorzy „Projekt Test. Każdy się testuje”:

„Dlaczego ogłaszamy koniec AIDS? Bo jest to w zasięgu naszych możliwości!

Według najnowszych danych tylko 9% Polaków zrobiło badanie na HIV. Szacuje się, że
w Polsce ponad 50% osób żyjących z HIV nie jest świadomych swojego zakażenia. To jeden z większych odsetków w Unii Europejskiej.

Wiele osób boi się badań na HIV, bo wciąż są przekonani, że dodatni wynik badania to wiadomość rujnująca życie. Tymczasem zakażenie HIV nie równa się AIDS! Z HIV można żyć długo i zdrowo, a rozwój AIDS powstrzymać – pod warunkiem, że będziemy się badać. Nawet jeśli wynik testu będzie dodatni, to wiedząc o swoim statusie serologicznym możesz rozpocząć leczenie, które pozwoli Ci żyć, realizować marzenia i osiągać sukcesy tak, jak osoby niezakażone.

Teraz biorąc odpowiednie leki kobiety zakażone HIV są w stanie zajść w ciążę i urodzić zdrowe dziecko i ta świadomość jest bardzo ważna. Każda kobieta w ciąży powinna mieć zlecone przez lekarza badanie w kierunku HIV dwa razy, w I i III trymestrze ciąży.” – przypomina Małgorzata Rozenek- Majdan. Do badania zachęca Tomasz Oświeciński: „Lepiej zapobiegać niż leczyć. Więc panowie, to nie wstyd, testy są anonimowe, można je zamówić do domu”. Ważny głos w kampanii zabrał również dr n. med. Robert Kowalczyk „Współcześnie,
w pewnym sensie każdy wynik jest pozytywny, ponieważ mamy na tyle nowoczesne terapie, że można żyć praktycznie bez negatywnych skutków leczenia”.

Do badań w kierunku HIV zachęcają również Beata Sadowska, Sylwia Chutnik, Red Lipstick Monster, Ada Fijał, Adriana Kalska i Mikołaj Roznerski, Maria Seweryn, Maciej Gąsiu Gośniowski, Osi Ugonoh oraz Bela Komoszyńska z zespołu Sorry Boys. Zdjęcia do kampanii wykonała znana fotografka Zuza Krajewska.

Mówiąc wprost: każdy wynik jest dobry! Zrób test na HIV – bezpłatnie, anonimowo i 15 minut – i skończ z nami AIDS!

Gdzie zrobić Test na HIV w Polsce?

W Polsce mamy 31 Punktów (tzn. Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych), w których badanie w kierunku HIV możesz zrobić bezpłatnie i anonimowo.

To nie są jedyne miejsca gdzie możesz zrobić test na HIV! Badanie możesz wykonać również:

  • Prywatnie w Laboratoriach
  • W szpitalach zakaźnych
  • Po skierowaniu lekarza Pierwszego Kontaktu

To co ważne aktualnie można też wykonać test na HIV w domu. Jak to zrobić?  Jeśli chcesz wykonać test na HIV samodzielnie w domu:

  1. Zadzwoń na bezpłatną infolinię 800 14 14 23
  2. Powiedz doradcy/doradczyni ds. HIV, że „chcesz wykonać test na HIV w domu”
  3. Dowiedz się jak to zrobić
  4. Zapisz kod, który otrzymasz podczas rozmowy
  5. Aby zamówić test do domu kliknij „zamów test” na poniżej wskazanej stronie internetowej
  6. Użyj zapisanego kodu, wtedy test otrzymasz bezpłatnie

Godziny działania infolinii

Od poniedziałku do piątku od 16.00 do 20.00 oraz w soboty od 10.00 do 14.00

Więcej informacji o kampanii na stronie https://www.projekttest.pl/#Kazdysietestuje

oraz w lokalizacjach: