Trwają prace nad nowymi edycjami programów rządowych dla seniorów – poinformowała w poniedziałek, 6 lipca, w Kleosinie (Podlaskie) minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Minister spotkała się z organizacjami korzystającymi z takich programów.

Minister przypomniała, że w 2019 r. na program „Senior plus”, z którego wspierane jest powstawanie domów czy klubów seniora (pieniądze dostają samorządy) było przeznaczonych 80 mln zł, a na program ASOS (Aktywność Społeczna Osób Starszych) 40 mln zł (dla organizacji pozarządowych, zrealizowano ponad 1,4 tys. projektów).

Minister Maląg mówiła, że w dwa lata na trzynaste emerytury wypłacono ponad 22 mld zł.

– Świadczenie dalej będzie realizowane – mówiła minister rodziny.

Przypomniała, że jest też zapowiedź czternastej emerytury w 2021 r., nad którą prace przeprowadził rząd, a będzie pracował parlament.

Minister wskazywała, że np. 40 mln zł na program ASOS rocznie to „kropla w morzu potrzeb”, bo potrzeba znacznie więcej.

– Programy „Senior plus”, ASOS, programy te się kończą w tym roku, ale to nie znaczy, że ich nie będzie. Już pracujemy nad nowymi programami, aby te edycje były jeszcze wzbogacone finansowo i jeszcze bardziej służyły naszym seniorom – powiedziała Marlena Maląg.

Dodała, że jest to zagwarantowane w katalogu działań ministerstwa rodziny, związanego z kartą rodziny, którą podpisał prezydent Andrzej Duda.

Aktywność ma pozytywny wpływ na życie

Pieniądze te służą aktywizacji osób starszych, bo wyjścia seniorów z domu, kontakty z innymi, mają pozytywny wpływ na ich życie.

– Wtedy chce nam się uśmiechać, wtedy chce nam się rozmawiać z drugim człowiekiem – mówiła minister Maląg.

Dodała, że aktywność służy działaniom na rzecz drugiego człowieka.

– To jest dzisiaj priorytetem. Czyli – wyznacznikiem rodzina i dalsze działania związane z naszą rodziną – mówiła minister Maląg.

Minister dziękowała seniorom za ich pracę.

– Pięknie dziękuję państwu za to, co robicie każdego dnia i co zrobiliście przez swoje życie, wychowując młode pokolenie, przede wszystkim pokazując młodym ludziom, swoim dzieciom, wnukom, jak należy przeżyć właściwie życie, jak przez życie przejść z godnością – mówiła Marlena Maląg.

Zapewniała przy tym, że polityka rządu w tym zakresie będzie kontynuowana.

Oceniała, że budowanie Polski plus to „budowanie Polski przyjaznej rodzinom” i podziękowanie kierowane do seniorów.

– Dobra współpraca rządu, zapoczątkowana przez panią premier Beatę Szydło, kontynuowana przez pana premiera Mateusza Morawieckiego, to ma być dobra współpraca rządu z panem prezydentem, ale także z samorządami, bo wtedy tworzymy dobre rzeczy. I dlatego też został przywrócony wiek emerytalny 60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn, ale także rozpoczęliśmy godne waloryzacje rent i emerytur. Oczywiście zawsze mogłoby być lepiej – mówiła seniorom minister Maląg.

Marlena Maląg, wspólnie z ministrem edukacji Dariuszem Piontkowskim, odwiedzała w poniedziałek, 6 lipca, różne miejscowości w województwie podlaskim.

Źródło: http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/1111950;jsessionid=959417D74B3171F4C0C82F83B8CCDBF8