Pandemia koronowirusa sprawiła, że wskutek zamrożenia gospodarki i wynikających z tego ograniczeń, przyszłość wielu przedsiębiorstw i ich pracowników stanęła pod znakiem zapytania. Jednak dzięki szybkiej reakcji rządu udało się wypracować narzędzia do skutecznej walki z negatywnymi skutkami pandemii. I choć stworzona w tym celu tarcza antykryzysowa została przygotowana głównie z myślą o wsparciu przedsiębiorców i pracowników, z pomocy skorzystały też podmioty ekonomii społecznej.

Celem tarczy antykryzysowej, która weszła w życie 1 kwietnia br. jest ochrona zatrudnienia, zmniejszenie obciążeń i zachowania płynności finansowej w gospodarce. W ramach pakietu rozwiązań wchodzących w jej skład do przedsiębiorców trafiło wsparcie o łącznej wysokości ponad 40 mld zł.

Liczy się człowiek

Główny nacisk położony został przede wszystkim na ochronę miejsc pracy. Z tego tytułu przeznaczono 6,4 mld zł ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na ochronę ponad 1,5 mln miejsc pracy. Jednak jak mówi Alicja Skrzypiec, prezes zarządu Fundacji Rozwoju Nitka, to nie jedyna forma wsparcia, z jakiej skorzystała chociażby kierowana przez nią Fundacja. Dzięki wsparciu m.in. w postaci bezzwrotnej pożyczki czy pomocy ZUS Fundacja mogła utrzymać zatrudnienie czterech osób. – Dlatego nadal możemy pracować w niezmienionym składzie, co nas bardzo cieszy. Teraz powoli wracamy do działania po tak długim przestoju.

W podobnym tonie wypowiada się Alicja Zasuwik, prezes Spółdzielni Socjalnej Zioła Siedleckie w Siedlcach. Jak sama podkreśla, „w naszym przedsiębiorstwie liczy się człowiek”, dlatego spółdzielnia stworzyła miejsca pracy dla dziewięciu osób, w tym ośmiu z orzeczonym stopniem niepełnosprawności. Problem pojawił się w momencie, gdy z powodu COVID-19 znacznie zmniejszyła się ilość zamówień na artystyczne wyroby cukiernicze oraz naturalne susze ziołowe. – Wsparcie w postaci zwolnienia z opłacania składek ZUS przez okres trzech miesięcy oraz dofinansowanie wynagrodzeń pracowników pomaga zachować stabilność ekonomiczną spółdzielni, przetrwać zmiany rynkowe, a przede wszystkim utrzymać miejsca pracy osób marginalizowanych na rynku pracy z powodu niepełnosprawności – twierdzi Zasuwik.

Działać, działać, działać i rozwijać się

Więcej w linku: https://www.gov.pl/web/rodzina/podmioty-ekonomii-spolecznej-z-rzadowym-wsparciem-z-tarczy-antykryzysowej