– Będziemy rozwijali program ASOS – Aktywność Społeczna Osób Starszych – powiedziała w poniedziałek, 8 czerwca, w Toruniu wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Iwona Michałek. Dodała, że bardzo cieszy ją inicjatywa prezydenta Andrzeja Dudy dotycząca centrów zdrowia 75 plus.

Wiceszefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej uczestniczyła w uroczystym wręczeniu promes w ramach konkursu ASOS (Aktywność Społeczna Osób Starszych). Wsparcie finansowe z tego instrumentu otrzymało w woj. kujawsko-pomorskim osiem podmiotów — na łączną kwotę 1,2 mln zł.

Wiceminister Michałek podkreśliła, że program ten ma cztery priorytety — edukację osób starszych, ich aktywność i partycypację społeczną oraz usługi społeczne dla seniorów.

– Zależy nam na tym, żeby osoby starsze nie siedziały w domu przed telewizorem, ale aktywnie uczestniczyły w życiu społecznym, kulturalnym czy sportowym. Promujemy zarówno integrację wewnątrz, jak i międzypokoleniową. Chodzi nam o to, żeby osoby starsze angażowały się w różne projekty z osobami zdecydowanie młodszymi — nawet przedszkolakami – mówiła wiceminister rodziny.

Zadeklarowała, że program będzie rozwijany, bo jest niezwykle potrzebny. Podkreśliła, że bardzo cieszy ją inicjatywa prezydenta Andrzej Dudy dotycząca planów stworzenia centrów zdrowia 75 plus.

Nowe rozwiązania

– Moje ministerstwo już pracuje nad rozwiązaniami dotyczącymi inicjatywy pana prezydenta. Chcę zadeklarować jasno i dobitnie, że Porozumienie Jarosława Gowina będzie aktywnie pracować na rzecz planu prezydenta Dudy – powiedziała Iwona Michałek, która jest posłem z Porozumienia z okręgu toruńsko-włocławskiego.

Wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau podkreślił, że jest to inicjatywa zgłoszona przez Narodową Radę Rozwoju działającą przy prezydencie RP.

– Dotyczy to coraz liczniejszej grupy społecznej. (…) Czynimy wysiłki, żeby zmienić sytuację demograficzną Polski, ale na to potrzeba czasu. Aktualnie sytuacja jest taka, że grupa seniorów się powiększa i tendencja w tym zakresie jest cały czas wzrostowa. Dlatego musimy elastycznie reagować na wyzwania, które stawia przed nami rzeczywistość. Program osadzony jest na dwóch filarach — idei centrum zdrowia 75 plus oraz rozwoju sieci oddziałów geriatrycznych – powiedział wicewojewoda kujawsko-pomorski.

Ramlau podkreślił, że często osoby starsze mają wiele współistniejących schorzeń i do ich leczenia trzeba podejść kompleksowo.

W sobotę prezydent Duda przypomniał, że w Kancelarii Prezydenta jest przygotowywany projekt ustawy, która ma przeorganizować i poprawić opiekę zdrowotną nad osobami starszymi. Podkreślił, że konieczne są inwestycje w służbę zdrowia, to dlatego już w tej chwili jest na ukończeniu plan stworzenia centrów zdrowia 75 plus – centrów zdrowia dla seniorów, które mają powstać w ciągu kilku lat.

Źródło: http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/1064909;jsessionid=163D47ED6F8E09BECCD35EE797BD3083