W dniach 25-26 maja 2022 r. Regionalnym Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie wraz z Krajowym Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom zorganizował wizytę studyjną w ramach corocznego spotkania Ekspertów Wojewódzkich ds. Informacji o Narkotykach i Narkomanii. W spotkaniu poza wspomnianymi Ekspertami udział wzięli Pełnomocnicy ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz przedstawiciele Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom. Celem spotkania była wymiana doświadczeń pomiędzy jednostkami wojewódzkimi realizującymi zadania z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom oraz pokazanie dobrych praktyk realizowanych na terenie województwa lubelskiego.
W środę 25.05.2022 r. dr Andrzej Kaciuba koordynator wojewódzkiego programu leczenia substytucyjnego przekazał informację nt realizacji ww. programu w naszym regionie. dr Ireneusz Siudem przedstawił sprawozdanie z realizacji programów rekomendowanych realizowanych przez Towarzystwo Nowa Kuźnia. Eksperci mogli też zobaczyć nowo powstały Punkt Drop in MONAR Lublin, gdzie Pani Iwona Sztajner Dyrektor – dyrektor Stowarzyszenia MONAR Poradnia Profilaktyki, Leczenia i Terapii Uzależnień w Lublinie, oprowadziła zebranych i zapoznała z bogata działalnością Poradni. Spotkanie ekspertów i zaproszonych gości było również okazją do dyskusji nt. działań dotyczących osób z Ukrainy podejmowanych w województwach na terenie naszego kraju.
Drugi dzień to wizyta w Regionalnym Punkcie Diagnozy i Terapii FAS/FASD w Lublinie, oraz w Młodzieżowym Ośrodku Terapii i Readaptacji „Powrót z U”. Regionalny Punkt Diagnozy i Terapii FAS/FASD reprezentowały dr Justyna Syroka, Agnieszka Lembrych-Furtak i Malwina Maślik, które przybliżyły działalność Punktu. Pani Dorota Tkaczyk – Prezes Towarzystwa Rodzin i Przyjaciół Dzieci Uzależnionych (oddział w Lublinie) opowiedziała zebranym o funkcjonowaniu i zadaniach placówki w Albrechtówce k. Kazimierza Dolnego, gdzie mieści się całodobowy ośrodek readaptacyjny dla dzieci i młodzieży uzależnionej.
Specjaliści z całego kraju zapoznali się z informacją nt. funkcjonowania różnego typu placówek pomocowych realizujących zadania z zakresu diagnozy, terapii i readaptacji osób uzależnionych. Mamy nadzieję, że dzięki wymianie doświadczeń organizacyjnych i merytorycznych będzie możliwe uruchomienie w przyszłości kolejnych tego typu punktów w innych miastach wojewódzkich.
Poza częścią merytoryczną, ROPS w Lublinie zadbał również o promocję naszego pięknego regionu i zachęcał do zwiedzania i zapoznania się z ofertą turystyczną Lubelszczyzny. Nasi Goście mieli okazję zwiedzić Stare Miasto, zabytkowe podziemia Browaru Perła, a dzięki uprzejmości Dyrekcji Hotelu Ilan również historyczny gmach Jeszywas Chachmej Lublin, dawnej największej i najbardziej prestiżowej szkoły rabiniczej na świecie, obecnie Muzeum Historii Jesziwy Mędrców Lublina wraz z synagogą. Drugi dzień wizyty był również okazją do przejazdu przez malowniczy Kazimierz Dolny i wizytę w Uzdrowisku Nałęczów.
Dziękujemy za wizytę i dużo ciepłych słów uznania dla inicjatywy Samorządu Województwa Lubelskiego, Dyrekcji ROPS w Lublinie i pracowników RPDiT FAS/FASD w Lublinie. Bardzo nas to cieszy. Życzymy powodzenia w tworzeniu podobnych placówek na Państwa terenie.