Z przyjemnością informujemy, że w ramach działalności edukacyjno-informacyjnej Regionalny Punkt Diagnozy i Terapii FAS/FASD w Lublinie w dniach 3 i 4 czerwca br. zorganizował szkolenie pt.: Warsztaty Umiejętności Wychowawczych w ramach „Porozumienia bez przemocy”. Szkolenie prowadziła Pani Anna Guzek – wieloletnia trenerka komunikacji wg Porozumienia bez Przemocy (PbP), arteterapeutka, matka adopcyjna, prezeska i założycielka Fundacji Wsparcia i Rozwoju Rodziny Zielone Wzgórze. Twórcą Porozumienia bez Przemocy jest Marshall Rosenberg, psycholog kliniczny o ogromnym doświadczeniu praktycznym, mediator, ojciec czwórki dzieci, nauczyciel.

Marshall Rosenberg wierzył, że życie w harmonii z innymi i z samym sobą jest możliwe. Ponadto, wierzył, że możliwa jest zmiana społeczna, że świat może iść w stronę pokoju, współpracy, wzajemnego szacunku i zrozumienia.

Rosenberg doszedł do wniosku, że tym, co decyduje czy w konkretnych przypadkach odpowiadamy współczuciem czy przemocą jest język (słowa jakich używamy w mowie i w myślach). W związku z tym opracował model komunikacji zwany – Porozumieniem bez Przemocy.

Warsztaty były skierowane do rodziców/opiekunów dzieci z diagnozą FAS/FASD, specjalistów pracujących w Regionalnym Punkcie Diagnozy i Terapii FAS/FASD w Lublinie, pracowników placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz poradni psychologiczno-pedagogicznych.

Cieszymy się z tak dużego zainteresowania uczestnictwem w warsztatach. Mamy nadzieję, że nabyte podczas szkolenia umiejętności i poszerzona wiedza pomoże Państwu w postępowaniu z Waszymi dziećmi i wychowankami czy pacjentami.

Korzystając ze zgody, zamieszczamy fragment wypowiedzi jednej z uczestniczek szkolenia. Niech będą one zachętą do dalszego korzystania z oferty edukacyjnej Regionalnego Punktu Diagnozy i Terapii FAS/FASD w Lublinie, który powstał z myślą, by pomóc Państwu i Państwa dzieciom. „Przede wszystkim chciałam bardzo podziękować za możliwość uczestniczenia w dzisiejszych warsztatach umiejętności wychowawczych w oparciu o Porozumienie bez Przemocy:

Jako mama adopcyjna zawsze jestem zainteresowana wszystkim co dotyczy sytuacji rodzica, który przyjął dziecko/dzieci na wychowanie. Każde spotkanie na grupie wsparcia, grupie psychoedukacyjnej czy na szkoleniach jest dla mnie kolejnym wyzwaniem i świetnym doświadczeniem, możliwością porozmawiania z osobami zmagającymi się z podobnymi problemami i wysłuchania mądrych i zaangażowanych w temat osób. Pani Ania Guzek spełniła w pełni moje oczekiwania. Czuję nawet lekki niedosyt, ale mam nadzieję, że to nie ostatnie spotkanie z tą wyjątkową osobą. Prowadząca i jednocześnie założycielka fundacji o pięknej nazwie Zielone Wzgórze w spokojny, wyważony i przystępny sposób przekazała nam – jakże ważne – informacje dotyczące emocji i zaopiekowaniu się nimi. Bardzo ciekawa i przemawiająca do mnie była też sama idea Pana Rosenberga PbP. Dużo skorzystałam też z ćwiczeń o barierach językowych w rozmowach (nie tylko z dziećmi!). Będę próbować wcielać je w życie.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i udział!