W siedzibie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublinie odbyło się uroczyste przekazanie materiałów edukacyjno-informacyjnych na rzecz realizowanych przez Komendę Miejską Policji w Lublinie dwóch programów prewencyjnych pn.: „Odpal myślenie nie wchodź w uzależnienie” oraz „Trzeźwy umysł na drodze”. Ze środków Samorządu Województwa Lubelskiego na potrzeby akcji zakupione zostały: opaski odblaskowe, breloki do kluczy na taśmie odblaskowej, breloki z lampką LED, torby, skrobaczki do szyb. Wszystkie przekazane materiały oznakowane zostały logo instytucji samorządu województwa lubelskiego, logo ROPS, logo Komendy Miejskiej Policji w Lublinie oraz hasłem programu.

Zostaną one wykorzystane podczas realizacji projektów profilaktycznych. „Odpal myślenie nie wchodź w uzależnienie” to nazwa projektu profilaktycznego, którego celem jest zwiększenie świadomości wśród młodych ludzi w zakresie zagrożeń związanych z zażywaniem środków psychoaktywnych. Odbiorcami projektu jest młodzież szkół, ich rodzice oraz nauczyciele. Projekt „Trzeźwy umysł na drodze” to działania o charakterze prewencyjnym, mające na celu minimalizowanie przypadków prowadzenia pojazdów przez nietrzeźwych kierowców.

To już po raz dziewiąty Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie wraz Komendą Miejską Policji w Lublinie realizuje Porozumienie w zakresie przedsięwzięć profilaktycznych zgodne z zadaniami z zakresu zdrowia publicznego, a w szczególności zadaniami opisanymi w Narodowym Programie Zdrowia na lata 2021-2025 Profilaktyka uzależnień:

  • Uzależnienia od narkotyków. Zadanie 1. Zadania na rzecz ograniczania stosowania środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych;
  • Uzależnienie od alkoholu. Zadanie 5. Zwiększenie skuteczności w przestrzeganiu prawa w zakresie produkcji, dystrybucji, sprzedaży, reklamy, promocji oraz spożywania napojów alkoholowych
  • Uzależnienie od alkoholu i narkotyków stanowi realne zagrożenie dla człowieka – odbiera wolność, oddala od miłości i prawdy prowadząc do śmierci.

Mimo tak dramatycznych konsekwencji coraz więcej młodych ludzi wchodzi na drogę uzależnień. Łatwo wejść na tę drogę trudno natomiast temu zapobiegać. Nie wystarczą tu moralizujące pouczenia, potrzebna jest solidna wiedza o substancjach psychoaktywnych, a także uczenie właściwych postaw wobec tych substancji. Skuteczna profilaktyka uzależnień wymaga wychowania dojrzałych i szczęśliwych ludzi, którzy dobrze radzą sobie z życiem bez pomocy chemicznych „przyjaciół”.