7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia. Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym numerem miesięcznika Remedium. Autorzy artykułów zachęcają nas do zadania sobie pytań: Czy potrafimy rozmawiać z naszymi dziećmi o mediach społecznościowych? Czy w procesie wychowania ustalamy z małoletnim zasady korzystania z internetu oraz czas, jaki mogą spędzać przed ekranami? To pytania, które warto sobie postawić szczególnie teraz, gdy technologie coraz mocniej przenikają do każdej sfery naszego życia. Obowiązkiem dorosłych jest pokazywanie nastolatkom zdrowych nawyków w zakresie dbania o cyfrowy dobrostan. Być może sami powinniśmy przyjrzeć się własnym przyzwyczajeniom – czy korzystanie z telefonu nie odciąga nas od uważnego bycia z dzieckiem?
Badania pokazują, że spędzanie czasu przed ekranem przez rodziców może wpływać na ich zdolność do rozpoznawania stanów emocjonalnych dziecka, a w konsekwencji na budowanie relacji opartej na zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa. W numerze znajdziecie Państwo również informacje o kampanii prowadzonej przez Towarzystwo Przyjaciół dzieci: „Wiem, co robić”, informującej o tym, jak chronić dzieci przed przemocą seksualną w internecie, zwracającej uwagę na dwa przestępcze zjawiska, jakim są child grooming i sextortion. Zjawiska te stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa i prywatności młodych osób, wpływają na ich kondycję psychiczną i możliwości tworzenia zdrowych relacji w przyszłości oraz na ich codzienne funkcjonowanie w środowisku domowym i szkolnym.
Znajdziemy tu również artykuł „Samoregulacja w kontekście używania przez dzieci urządzeń ekranowych”, w którym autorka powołuje się na badania i zwraca uwagę na zachowania dziecka, które powinny nas zaniepokoić. Autor tekstu „Scrollowanie w sieci jak zachowanie ryzykowne” ukazuje problem młodzieży, która za pośrednictwem mediów społecznościowych szuka akceptacji w grupach rówieśniczych i podaje praktyczne wskazówki, jak sobie pomóc. Dzięki dofinansowaniu ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych na zlecenie Krajowego Centrum przeciwdziałania Uzależnieniom w bieżącym roku możecie Państwo korzystać z bezpłatnego dostępu do czasopisma.
Zachęcamy do czytania, pobierania i przekazywania dalej informacji, która znajduje się TUTAJ.