Szanowni Państwo,
Informujemy, że na stronie internetowej ROPS w Lublinie dostępny jest artykuł opublikowany przez Fundację Praesterno pt. „Narkotyki, zdrowie psychiczne i redukcja szkód”. Jest to przegląd badań dotyczących dostępnych strategii redukcji szkód oraz zjawiska samoleczenia, które były realizowane w Polsce w latach 2020-2021. Warto pamiętać że poza uzależnieniem, używanie narkotyków przynosi wiele szkód społecznych i zdrowotnych zarówno dla samego użytkowania jak tez dla jego bliskich i otoczenia społecznego. Jakie mogą być negatywne konsekwencje używania substancji psychoaktywnych niech pokaże krótki fragment prezentowanego artykułu:
Artykuł prezentuje kontekst teoretyczny i streszczenie wyników badań dotyczących stosowania strategii redukcji szkód oraz zjawiska samoleczenia, zrealizowanych w Polsce w latach 2020−2021 na dużej próbie osób używających różnych substancji psychoaktywnych.
„Negatywne konsekwencje używania substancji
Tradycyjnie, uzależnienie traktowano jako główne zagrożenie związane z używaniem substancji psychoaktywnych (Ostaszewski, 2008). Jednakże dynamika „rynku” czy „sceny” narkotykowej, a także obserwacje w praktyce klinicznej sprawiły, że uzależnienie zaczęto traktować jako tylko jedną z możliwych konsekwencji przyjmowania substancji psychoaktywnych. Wśród nich wymienić można: szkody i problemy społeczne (np. problemy w relacjach i w związkach intymnych), zdrowotne, w tym zarówno dla zdrowia somatycznego (np. zatrucia, przedawkowania, infekcje, urazy i uszkodzenia ciała, a w ekstremalnych przypadkach także śmierć), jak i psychicznego (upośledzenie pamięci, uwagi i innych procesów poznawczych, trudne doświadczenia emocjonalne, kłopoty z regulacją emocji, objawy zaburzeń psychicznych oraz ryzyko uzależnienia), materialne (np. wydatki na substancje psychoaktywne oraz utrata lub zniszczenie mienia w związku z ich używaniem, a także potencjalnie pogorszenie startu na rynku pracy) i prawne (np. przestępstwa, wykroczenia, odpowiedzialność karna i konflikty z prawem, szczególnie w przypadku substancji nielegalnych).”
Źródło: Fundacja Praesterno, Serwis Informacyjny Uzależnienia
Więcej informacji znajdą Państwo pod linkiem: https://siu.praesterno.pl/artykul/759