Kolegium Pracowników Służb Społecznych w Lublinie zaprasza wszystkich chętnych na szkolenie Asystenta rodziny. Kadra dydaktyczna posiada wieloletnie doświadczenie w kształceniu pracowników służb społecznych.

Kolegium Pracowników Służb Społecznych uzyskało zgodę na prowadzenie szkolenia na asystenta rodziny decyzją Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 18 sierpnia 2023 nr 1/2023/Ar.

Kim jest asystent rodziny?

Zawód asystenta rodziny został wprowadzony w ustawie z dnia 9 czerwca 2011 roku o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Ma ona na celu wsparcie rodzin z problemami wychowawczymi, ale także zmianę systemu opieki nad dziećmi, które pozbawione są opieki rodziców.

Asystent rodziny ma na celu pracę z rodziną w problemach nie tylko wychowawczych, lecz także w sprawach codziennych. Realizowana przez niego pomoc polega na wsparciu w przezwyciężaniu trudności, w poprawie sytuacji życiowej, by w przyszłości rodzina samodzielnie pokonywała własne problemy.

ADRESACI:

Asystentem rodziny może być osoba, która posiada:

  1. wykształcenie wyższe na kierunku pedagogika, psychologia, socjologia, nauki o rodzinie lub praca socjalna lub
  2. wykształcenie wyższe na dowolnym kierunku uzupełnione szkoleniem z zakresu pracy z dziećmi lub rodziną i udokumentuje co najmniej roczny staż pracy z dziećmi lub rodziną lub studiami podyplomowymi obejmującymi zakres programowy szkolenia określony na podstawie ust. 3 i udokumentuje co najmniej roczny staż pracy z dziećmi lub rodziną lub
  3. wykształcenie średnie lub średnie branżowe i szkolenie z zakresu pracy z dziećmi lub rodziną, a także udokumentuje co najmniej 3-letni staż pracy z dziećmi lub rodziną (nie jest wymagana matura);

Asystentem rodziny nie może zostać osoba, która jest lub była pozbawiona władzy rodzicielskiej albo władza rodzicielska została jej zawieszona czy też ograniczona.

Ponadto przy obsadzaniu stanowiska rozpatrywane winno być wypełnianie obowiązku alimentacyjnego. Kolejną przesłanką do zatrudnienia jest brak skazania prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.

 Program kursu jest zgodny z rozporządzeniem MPiPS z 9.12.2011 w sprawie szkoleń na asystenta rodziny https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20112721608/O/D20111608.pdf

 UWAGA!!

SPRAWY ORGANIZACYJNE:

Czas trwania kursu: 240 godzin

Zajęcia odbywają się w formie: zjazdów weekendowych + 4 piątki (wyjazdy studyjne na placówki szkolenia praktycznego).

-wykłady – realizowane w formie e-learningu poprzez platformę edukacyjną Office 365-TEAMS

-ćwiczenia i warsztaty – stacjonarnie w siedzibie szkoły.

Zapisy na kurs:

Zapisy odbywają się drogą elektroniczną poprzez uzupełnienie i przesłanie formularza rekrutacyjnego, znajdującego się na stronie internetowej https://kpss.lublin.pl/asystent-rodziny-szkolenie/

Kurs kończy się zdaniem egzaminu i otrzymaniem zaświadczenia ukończenia szkolenia.

Koszt szkolenia:

Pełna odpłatność za uczestnictwo w szkoleniu wynosi  2 500 zł.

Zgłoszenia można przesyłać  na adres:

Kolegium Pracowników Służb Społecznych

ul. Sulisławicka 7

20-360 Lublin

lub na adres e-mail: kierownik@kpss.lublin.pl

 W razie pytań prosimy o kontakt:

 telefon:  81 748-18-81 w. 15

e-mail:  kierownik@kpss.lublin.pl