Szanowni Państwo, zachęcamy do wysłuchania odcinka „DGPtalk: Z pierwszej strony”, pt. „Czym jest trauma dziecięca?”. W odcinku poruszony został temat możliwości dzieci i osób dorosłych do radzenia sobie z trudnymi przeżyciami.  

O tym jak rodzić sobie z traumą, Szymon Glonka rozmawia z: Magdaleną Szyszkowska-Władyczak, socjolożką oraz Teresą Jadczak-Szumiło, psycholożką – przedstawicielkami Polskiego Instytutu Traumy.

„– Trauma jest to reakcja naszego układu nerwowego na zdarzenia, więc pod tym względem trauma dzieci nie różni się od traumy dorosłych, bo reagujemy tak samo, bo jesteśmy ludźmi. Istotną różnicą jest to, że bardzo często w naszej świadomości to, co wydaje nam się oczywiste u dorosłych, to nie wydaje nam się oczywiste u dzieci. Mamy tendencję do mówienia: „A, dzieci przecież nie pamiętają niczego.” A, to nie o pamięć chodzi tylko o to, co w układzie nerwowym zostaje zapisane. Różnica istotna, dorośli ludzie mają więcej kompetencji do radzenia sobie z trudnymi wydarzeniami, a dzieci dopiero się uczą. Układ nerwowy dzieci dopiero się rozwija, więc zdarzenia, które wywołują stres mogą mieć dla nich inną jakość – mówi Teresa Jadczak-Szumiło.

– Trauma to nie jest konkretne zdarzenie, które nam się przydarzyło. Nie dotyczy konkretnego zdarzenia, ale reakcji układu nerwowego dziecka właśnie na to zdarzenie. Z tego punktu widzenia, tak istotne jest żeby posiadać podstawową wiedzę, jako rodzic, jako specjalista, który pracuje z dziećmi, jakie mogą być skutki traum i jak one mogą się objawiać u dzieci, po to żeby wyłapać, że coś może być reakcją posttraumatyczną, a nie jakimś innym zaburzeniem – dodaje Magdalena Szyszkowska-Władyczak.”

Źródło: GazetaPrawna.pl

Słuchaj więcej na: Teresa Jadczak-Szumiło: Dorośli ludzie mają więcej kompetencji do radzenia sobie z trudnymi wydarzeniami, dzieci dopiero się ich uczą [PODCAST] – GazetaPrawna.pl