Mieszkanie wspomagane przy ul. Głuskiej 140 gm. Głusk
1. Opiekun mieszkania i terapeuta środowiskowy prowadzili treningi lekowe, umiejętności praktycznych, dbania o wygląd zewnętrzny, kulinarny, budżetowy, organizacji wolnego czasu itp. Udzielano porad z zakresu psychoedukacji tj. profilaktyki zdrowia, uzależnień, zasad postępowania w czasie pandemii, radzenia sobie ze stresem, promocji zdrowego stylu życia.
2. Mieszkańcy systematycznie korzystali ze wsparcia psychologa w formie indywidualnych porad jak i zajęć grupowych.
3. Organizowano wyjścia aktywizacyjno-integracyjne na koncerty muzyczne, do muzeów, do kręgielni, a w mieszkaniu – wieczorki poetyckie, spotkania integracyjne z okazji różnych świąt, pokazy filmów, zajęcia z zakresu muzykoterapii, wspólne grillowanie.
4. Prowadzono grupowe warsztaty z zakresu doradztwa zawodowego oraz udzielano porad indywidualnych.
5. Zgodnie z opracowanymi Indywidualnymi Planami Działania realizowano kursy usamodzielniające, mające na celu podnoszenie kwalifikacji i ewentualny powrót na rynek pracy:
- „Kreowanie pozytywnego wizerunku z elementami savoir vivre”
- „Zdrowe odżywianie w praktyce”
- „Barista” oraz „Carving” obydwa kursy były niezwykle pomocne w podniesieniu kwalifikacji i umiejętności mieszkańców, którzy jednocześnie są pracownikami Zakładu Aktywności Zawodowej w Lublinie, obsługującymi catering.
- „Aranżacja terenów zielonych z elementami aranżacji wnętrz”. W ramach kursu mieszkańcy zaaranżowali ogród przed domem.
- „Opiekun osoby starszej”
- „Prawa i obowiązki osób niepełnosprawnych w zakładach pracy”
- Jedna z mieszkanek podjęła naukę w zawodzie cukiernik w policealnej szkole zawodowej.
Mieszkanie wspomagane przy ul. Zdrowej 14 w Lublinie
1. Terapeuci zajęciowi, psycholog, opiekun, dietetyk prowadzili treningi kulinarne, budżetowe, umiejętności praktycznych, umiejętności społecznych itp. Udzielane było wsparcie psychologiczne indywidualnie oraz grupowe.
2. Systematycznie organizowano zajęcia z muzykoterapii oraz koncerty muzyczne.
3. Odbywały się spotkania i wyjścia integracyjne o charakterze kulturalno-rekreacyjnym.
4. Odbywały się zajęcia z dietetykiem obejmujące edukację żywieniową, tworzenie spersonalizowanych planów żywieniowych oraz warsztaty kulinarne.
5. Prowadzono indywidualne i grupowe zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego. Doradca zawodowy pomagał mieszkańcom w dokonywaniu wyboru kursów usamodzielniających.
6. Zorganizowano następujące kursy:
- „Podstawy obsługi komputera”
- „Magazynier” -kurs dla mieszkańca, który w przyszłości planuje podjąć pracę w tym zawodzie; kurs zakończył się egzaminem państwowym.
- „Opiekun zwierząt z elementami dogoterapii” składał się z dwóch części. Pierwsza część miała charakter zajęć edukacyjnych – nabycia umiejętności opiekowania się psem w celu wsparcia osób starszych i niepełnosprawnych – wyprowadzania ich psów na spacer. Druga część to zajęcia terapeutyczne, uwzględniające elementy dogoterapii. Zajęcia te miały na celu wyciszenie emocji, redukcji stresu (szczególnie w okresie pandemii) oraz przełamanie barier w kontaktach ze zwierzętami.
- „Pierwsza pomoc przedmedyczna” – kurs prowadzony przez lekarza specjalistę.
- „Trening planowania budżetu”.
- „Barista”
- ”Opiekun osoby starszej”
- ”Prawa i obowiązki osób niepełnosprawnych w zakładach pracy”
Mieszkania wspomagane w Wołkowianach gmina Żmudź
1. Udzielane było wsparcie psychologiczne indywidualne i grupowe
2. Terapeuci zajęciowi realizowali treningi takie jak: kulinarny, budżetowy, umiejętności praktycznych, organizacji czasu wolnego, aktywnego szukania pracy itp. pomoc w kontaktach z placówkami służby zdrowia i z jednostkami organizacyjnymi pomocy społecznej.
3. Organizowano zajęcia aktywizująco-integracyjne np.: wyjazdy do kręgielni, do skansenu, zajęcia sportowe wspólnie z uczestnikami ŚDS w Wołkowianach, turnieje tenisa stołowego, pikniki integracyjne nad zalewem, grzybobranie.
4. Prowadzono zajęcia z doradztwa zawodowego. Zgodnie z Indywidualnymi Planami Działania doradca wskazywał, jakie kursy będą najbardziej przydatne dla mieszkańców .
5. Zorganizowano następujące kursy:
- „ABC obsługi komputera”
- „Obsługa programu MS Word, MS Excel” przeznaczony dla mieszkańca, który po ustabilizowaniu procesu leczenia ma podjąć pracę w formie stażu w Urzędzie Gminy w Wołkowianach.
- „Aranżacja terenów zielonych
- „Trening uważności, jako metoda redukcji stresu”
- „Prawa i obowiązki osób niepełnosprawnych w zakładach pracy”.
Łącznie w roku 2020 dla mieszkańców w mieszkaniach wspomaganych w trzech lokalizacjach zorganizowano 18 kursów usamodzielniających.