W najbliższych kilku latach, do organizacji pozarządowych w ramach nowej perspektywy finansowania unijnego trafią środki finansowe, które będzie można przeznaczyć na rozwój potencjału własnego organizacji społecznych a także na realizację szeregu działań skierowanych na rozwiązywanie konkretnych problemów lokalnych. Środki finansowe na ten cel gwarantuje FERS czyli Program Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego na lata 2021-2027. Jednym z kilkunastu celów Programu na poziomie krajowym jest budowanie potencjału partnerów społecznych i organizacji społeczeństwa obywatelskiego.    

     W ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS), który stanowi kolejny etap do dalszego finansowania rozwoju społecznego
i gospodarczego kraju (jest następcą Programu Wiedza Edukacja Rozwój –POWER) przewidziane zostały środki finansowe na działalność organizacji pozarządowych.

     W strukturze dokumentu pod nazwą Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego przedstawione zostały główne wyzwania (osie) w zakresie rozwoju i odnośne w tym zakresie rozwiązania polityczne. Są one następujące:

  1. Lepsze polityki dla rozwoju społecznego
  2. Równe szanse dla wszystkich
  3. Zdrowie
  4. Szkolnictwo wyższe i nauka

W ramach FERS będzie realizowane wsparcie mające na celu:

  • poprawę sytuacji osób na rynku pracy,
  • zwiększenie dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami,
  • zapewnienie opieki nad dziećmi,
  • podnoszenie jakości edukacji i rozwoju kompetencji,
  • integrację społeczną, rozwój usług społecznych i ekonomii społecznej oraz ochrony zdrowia. 

Wsparcie dla NGO zostało ulokowane w ramach osi pod nazwą „Lepsze polityki dla rozwoju społecznego”. W ramach tej osi warto zwrócić uwagę na następujące cele szczegółowe:

Cel szczegółowy g): wspieranie uczenia się przez całe życie, w szczególności elastycznych możliwości podnoszenia i zmiany kwalifikacji dla wszystkich, z uwzględnieniem umiejętności w zakresie przedsiębiorczości i kompetencji cyfrowych, lepsze przewidywanie zmian i zapotrzebowania na nowe umiejętności na podstawie potrzeb rynku pracy, ułatwianie zmian ścieżki kariery zawodowej i wspieranie mobilności zawodowej.

W ramach tego celu wskazano działanie pod nazwą  „Rozwój dialogu obywatelskiego poprzez zwiększenie udziału NGO w procesie stanowienia prawa oraz współkreowaniu, monitorowaniu i ewaluacji polityk publicznych w obszarach ich działalności z wykorzystaniem gamy narzędzi partycypacji społecznej oraz wzmocnienie ich potencjału do działań rzeczniczych i strażniczych (typu watchdog)”.

Realizowane będą szkolenia dla przedstawicieli organizacji pozarządowych z zakresu konsultacji publicznych (metody i techniki prowadzenia pogłębionych konsultacji) oraz z procesu legislacji i analizy danych. Wypracowane zostaną narzędzia umożliwiające włączanie młodzieży w procesy demokratyczne oraz kampanie informacyjne w tym obszarze.

Cel szczegółowy h): wspieranie aktywnego włączenia społecznego w celu promowania równości szans, niedyskryminacji i aktywnego uczestnictwa, oraz zwiększanie szans zatrudnienia, w szczególności grup w niekorzystnej sytuacji.

W ramach tego celu wskazano działanie pod nazwąWsparcie potencjału NGO do prowadzenia działań służących zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami lub włączeniu społecznemu”.

Realizowane będzie doradztwo w zakresie wzmocnienia potencjału organizacji do świadczenia usług w obszarze dostępności, podnoszenie kompetencji eksperckich przedstawicieli organizacji pozarządowych w zakresie niezbędnym do świadczenia usług w tym obszarze oraz przegląd procesów i wdrożenie usprawnień w zakresie działań na rzecz dostępności

Cel szczegółowy k): zwiększanie równego i szybkiego dostępu do dobrej jakości, trwałych i przystępnych cenowo usług, w tym usług, które wspierają dostęp do mieszkań oraz opieki skoncentrowanej na osobie, w tym opieki zdrowotnej; modernizacja systemów ochrony socjalnej, w tym wspieranie dostępu do ochrony socjalnej, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i grup w niekorzystnej sytuacji; poprawa dostępności, w tym dla osób z niepełnosprawnościami, skuteczności i odporności systemów ochrony zdrowia i usług opieki długoterminowej

W ramach tego celu wskazano działanie pod nazwą

„Budowa i rozwój potencjału instytucjonalnego organizacji pozarządowych do świadczenia usług publicznych”,

Realizowane będą działania mające na celu wsparcie organizacji pozarządowych działających w poszczególnych obszarach usług publicznych (m.in. edukacja i kształcenie, włączenie i integracja społeczna, rynek pracy, ochrona zdrowia), a tym samym poprawę i wzrost dostępności dostarczanych przez organizacje obywatelskie usług. Zaplanowane wsparcie zakłada opracowanie i wdrożenie mechanizmów zapewniających m.in podniesienie jakości i dostępności usług, wzmocnienie współpracy placówek oświatowych z lokalnymi NGO, kształcenie kadr organizacji obywatelskich z zakresu budowania potencjału instytucjonalnego NGO oraz szkolenia z zakresu prowadzonej działalności, jak również doradztwo, które umożliwi organizacjom lepsze rozpoznawanie potrzeb w zakresie realizowanych przez nie działań. Wsparcie to zapewni również profesjonalizację działalności NGO w zakresie świadczenia usług społecznych w społeczności lokalnej.

– „Wypracowanie rozwiązań wspierających budowę sieci współpracy międzysektorowej w poszczególnych obszarach usług publicznych”

W ramach projektów prowadzone będą następujące działania:

– wypracowanie lokalnych programów wsparcia o charakterze publiczno-społecznym;

– doradztwo specjalistyczne dla organizacji pozarządowych planujących i realizujących współpracę międzysektorową;

– szkolenia specjalistyczne oraz doradztwo dla przedstawicieli organizacji pozarządowych;

– wypracowanie lokalnych programów wsparcia na rzecz młodzieży.

Celem zaplanowanych działań jest wzmocnienie potencjału organizacji pozarządowych działających w poszczególnych obszarach usług publicznych do budowy sieci współpracy międzysektorowej, która pozwoli wzmocnić możliwości ich oddziaływania oraz wdrożyć mechanizmy umożliwiające sprawne i bardziej skuteczne działanie w obszarze działalności danej organizacji. Działanie wspierać będzie także wielowymiarową współpracę międzysektorową w zakresie idei zaangażowania społecznego młodych ludzi, w tym wypracowanie narzędzi wspierających dialog
z młodzieżą.

Wymienione cele mają swoje odniesienia wykonawcze, które są zawarte w Szczegółowym Opisie Priorytetów  Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego w Priorytecie FERS.04 Spójność społeczna i zdrowie.

W ramach priorytetu Spójność społeczna i zdrowie ulokowane zostały następujące działania:

  1. Działania FERS 04.06 – Rozwój dialogu obywatelskiego

Alokacja około 70 mln PLN. Przewidziane zostały następujące zadania:

  • szkolenia i inne formy edukacyjne z procesu legislacji i analizy danych dla przedstawicieli NGO;
  • dofinansowanie projektów realizowanych przez NGO lub sieci NGO, mających na celu podniesienie ich potencjału instytucjonalnego, w tym kompetencji do aktywnego udziału w procesie stanowienia prawa, kształtowania i monitorowania polityk publicznych;
  • wypracowanie narzędzi umożliwiających włączanie młodzieży i inne grupy społeczne w procesy demokratyczne;
  • budowanie potencjału oraz rozwój zdolności NGO do pełnienia funkcji rzeczniczych oraz strażniczych;
  • budowanie potencjału oraz rozwój NGO do monitorowania i ewaluacji polityk publicznych (na szczeblu krajowym oraz europejskim), w tym przy wykorzystaniu narzędzi evidencebasedpolicy.

 

  1. Działania FERS 04.07 – Wsparcie NGO w zakresie dostępności i włączenia społecznego

Alokacja około 38 mln PLN. Przewidziane zostały następujące zadania:

  • Doradztwo w zakresie wzmocnienia potencjału NGO do świadczenia usług w obszarze włączenia społecznego oraz zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami;
  • Podnoszenie kompetencji eksperckich przedstawicieli NGO w zakresie niezbędnym do świadczenia usług w obszarze włączenia społecznego oraz zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami;
  • Przegląd procesów i wdrożenie usprawnień w zakresie działań NGO na rzecz dostępności oraz włączenia społecznego.
  1. Działania FERS 04.12 – Wsparcie NGO w zakresie usług publicznych i współpracy

W tym działaniu występują dwa obszary interwencji:

  1. Budowa i rozwój potencjału instytucjonalnego NGO do świadczenia usług publicznych. Alokacja około 70 mln PLN. Przewidziane zostały następujące zadania:
  • Działanie ma na celu wsparcie NGO działających w obszarze usług publicznych (edukacji i kształcenie, włączenie i integracja społeczna, rynek pracy, ochrona zdrowia), a tym samym zwiększenie jakości i dostępności dostarczanych przez NGO usług;
  • Wsparcie zakłada opracowanie i wdrożenie mechanizmów zapewniających m. in. podniesienie jakości, rozszerzenie zakresu i dostępności usług, kształcenie kadr z budowania potencjału instytucjonalnego NGO, szkolenie z zakresu prowadzonej działalności, doradztwo, które umożliwi organizacją lepsze rozpoznawanie potrzeb.
  1. Wypracowanie rozwiązań wspierających budowę oraz rozwój sieci, federacji i koalicji NGO, w tym rozwój współpracy międzysektorowej oraz wsparcie współpracy międzynarodowej w poszczególnych obszarach usług publicznych oraz wzmocnienie potencjału instytucjonalnego do sieciowania wewnątrz sektora. Alokacja około 40 mln PLN. Przewidziane zostały następujące zadania:
  • Wsparcie oraz rozwój ogólnopolskich sieci, federacji i koalicji NGO;
  • Wypracowanie lokalnych programów wsparcia o charakterze publiczno-społecznym, w tym lokalnych programów na rzecz młodzieży;
  • Doradztwo specjalistyczne dla NGO planujących i realizujących współpracę międzysektorową;
  • Szkolenia specjalistyczne dla przedstawicieli NGO.

Celem działań jest wzmocnienie potencjału NGO działających w obszarach usług publicznych, co pozwoli wzmocnić możliwości ich oddziaływania oraz wdrożyć mechanizmy umożliwiające sprawne działanie w obszarze działalności danej NGO.

Uwaga:

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów (KPRM), pełni funkcję Instytucji Pośredniczącej (IP FERS) dla:

–  Działania 04.06 Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS), pn. Rozwój dialogu obywatelskiego,

–  Działania 04.07 FERS, pn. Wsparcie NGO w zakresie dostępności i włączenia społecznego,

–  Działania 04.12 FERS, pn. Wsparcie NGO w zakresie usług publicznych i współpracy.

PIERWSZE PLANOWANE NABORY PROJEKTÓW.
BUDOWANIE POTENCJAŁU NGO W RAMACH EFS+

Zgodnie z planem wdrażania poszczególnych działań w obszarze Dialog obywatelski, przekazujemy Państwu informację Departamentu Społeczeństwa Obywatelskiego – Wydział Wdrażania Funduszy Europejskich o planowanym w miesiącu czerwcu 2023 roku naborze projektów w ramach Działania FERS 04.06 Rozwój dialogu obywatelskiego.

Nabór w ramach Działania FERS 04.06 Rozwój dialogu obywatelskiego

Priorytet: IV Spójność społeczna i zdrowie

Działanie: 06 Rozwój dialogu obywatelskiego

Typ projektu: Rozwój dialogu obywatelskiego poprzez zwiększenie udziału NGO w procesie stanowienia prawa oraz współkreowaniu, monitorowaniu
i ewaluacji polityk publicznych w obszarach ich działalności z wykorzystaniem gamy narzędzi partycypacji społecznej oraz wzmocnienie ich potencjału do działań rzeczniczych i strażniczych (typu watchdog).

Cel szczegółowy:

Wspieranie uczenia się przez całe życie, w szczególności elastycznych możliwości podnoszenia i zmiany kwalifikacji dla wszystkich, z uwzględnieniem umiejętności w zakresie przedsiębiorczości i kompetencji cyfrowych, lepsze przewidywanie zmian i zapotrzebowania na nowe umiejętności na podstawie potrzeb rynku pracy, ułatwianie zmian ścieżki kariery zawodowej i wspieranie mobilności zawodowej

Grupa docelowa: organizacje pozarządowe, przedstawiciele organizacji pozarządowych

Założenia naboru

Tryb realizacji konkursu: zamknięty

Planowany termin rozpoczęcia naboru wniosków o dofinansowanie: czerwiec 2023 r.

Alokacja: 20 mln PLN

Wsparcie dla przedstawicieli organizacji pozarządowych działających w poszczególnych obszarach polityk publicznych, np. edukacja i kształcenie, włączenie i integracja społeczna, rynek pracy, ochrona zdrowia, mające na celu podniesienie kompetencji z zakresie procesu stanowienia prawa, konsultacji publicznych, współkreowania, monitorowania i ewaluacji polityk publicznych lub realizacji działań rzeczniczych i strażniczych.