W dniu 27 października 2022 r. w Regionalnym Punkcie Diagnozy i Terapii FAS/FASD w Lublinie odbyło się pierwsze spotkanie Grupy psychoedukacyjnej, skierowane do rodziców/opiekunów dzieci z FAS/FASD.

Grupa psychoedukacyjna ma na celu przyjrzenie się sobie, własnym emocjom i uczuciom oraz funkcjonowaniu w relacjach z innymi osobami. Jest to szansa, aby w bezpiecznej i przyjaznej atmosferze podzielić się swoimi odczuciami, poznać innych ludzi z podobnymi trudnościami i rozwinąć swoje umiejętności wyrażania swoich uczuć i emocji. Podczas spotkań, każdy będzie miał okazję zdobyć wiedzę jak radzić sobie w trudnych sytuacjach lub w których nie czują się pewni siebie.

Korzyści płynące z uczestnictwa w spotkaniach to m.in.: 

Rozwijanie osobistej i społecznej świadomości, uświadomienie sobie swojej wyjątkowości, wzajemnych różnic i podobieństw. Wzbogacenie swoich doświadczeń i umiejętności radzenia sobie z problemami. Osiągnięcie stabilności emocjonalnej. Rozwijanie optymalnych strategii przezwyciężenia nieprzyjemnych stanów psychicznych. Rozwijanie sztuki wyrażania siebie i komunikacji z innymi.

Wczorajsze spotkanie poprowadziła dr Katarzyna Szymona Pałkowska – psycholog, pracownik Katedry Pedagogiki i Psychologii Wydziału Filologiczno-Pedagogicznego, trener, seksuolog, diagnosta w zakresie FAS/FASD w Regionalnym Punkcie Diagnozy i Terapii FAS/FASD w Lublinie.

 

Spotkania Grupy psychoedukacyjnej odbywać się będą cyklicznie, w każdą czwartą środę miesiąca w godzinach 13:30-16:30 w Regionalny Punkcie Diagnozy i Terapii FAS/FASD w Lublinie.

Tematyka kolejnych spotkań:

  • XI.2022 r. „Rozpoznanie potrzeb dziecka z FAS oraz rodziców i rodzeństwa. Możliwości zaspokojenia potrzeb wszystkich członków rodziny.”
  • XII.2022 r. „Trudności w życiu codziennym dziecka z FAS. Ryzyko problemów w grupie rodzeństwa. Wsparcie rodziców i dzieci w rodzinach z dzieckiem z FAS.”

 

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Zespół RPDiT.