Regionalny Punkt Diagnozy i Terapii FAS/FASD w Lublinie rozpoczął swoją działalność 31 marca 2021 r. Od pierwszego kwietnia przyjmowane są zgłoszenia dzieci w kierunku diagnozy FAS/FASD.
Kto może skorzystać z pomocy Ośrodka?
Oferta Punktu przeznaczona jest do mieszkańców województwa lubelskiego. Zainteresowane osoby mogą skorzystać z kompleksowej oferty pomocy dla dzieci z FAS/FASD oraz ich opiekunów, która obejmuje diagnozę oraz specjalistyczną pomoc: medyczną, pedagogiczną, psychologiczną, terapeutyczną. Z diagnozy mogą korzystać dzieci i młodzieży ucząca się (do 24 r.ż.) z rodzin biologicznych, adopcyjnych, lub dzieci będące pod opieką pieczy zastępczej rodzinnej lub instytucjonalnej. Do Punktu mogą dodatkowo być zgłaszane dzieci, które znajdują się pod opieką Ośrodka Adopcyjnego w Lublinie. Ponadto dla rodziców lub opiekunów, wychowawców oraz kandydatów na rodziców adopcyjnych będących pod opieką OA w Lublinie możliwe jest skorzystanie z pomocy psychologicznej polegającej na poradnictwie, psychoedukacji, grupie wsparcia, treningu pracy z dzieckiem.
Zgłoszenia
Zgłoszenie do RPDiT FAS/FASD nie wymaga skierowania. Wystarczy skontaktować się telefonicznie (81 528 76 67) lub on-line (rpdit@rops.lubelskie.pl) z sekretariatem Punktu, wypełnić formularz rejestracyjny (:zakładka: dokumenty do pobrania) i przesłać je drogą pocztową lub dostarczyć osobiście do sekretariatu ROPS w Lublinie przy ul. Diamentowej 2, w godz. 7.30-15.30. Termin wizyty ustalany jest telefonicznie po analizie dostarczonej dokumentacji.. W przypadku osób nieletnich konieczny jest udział w konsultacjach rodziców lub opiekunów. Konsultacje kończą się sformułowaniem diagnozy psychologicznej i sformułowaniem dalszych zaleceń. Praca terapeutyczna, prowadzona w RPDiT FAS/FASD skierowana jest do dzieci i młodzieży, diagnozowanych w Punkcie oraz posiadających już diagnozy wykonane w innych punktach diagnostycznych. Oferta dla rodziców i opiekunów skierowana jest dla osób, których podopieczni skorzystali z diagnozy i/lub terapii w RPDiT FAS/FASD. Pomoc świadczona jest nieodpłatnie.
Z uwagi na duże zapotrzebowanie oraz ograniczone możliwości Zespołu diagnostycznego skorzystanie z pomocy w Punktu wiąże się z oczekiwaniem na wolne miejsce. Szczegółowe informacje można uzyskać w sekretariacie Punktu.