Tegoroczna Regionalna Gala XVII Edycji Konkursu Lodołamacze województw: lubelskiego, małopolskiego, podkarpackiego i podlaskiego obyła się w Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.

Kapituła konkursowa przyznawała nagrody w 9 kategoriach: zatrudnienie chronione, rehabilitacja społeczno – zawodowa, otwarty rynek pracy, instytucja, dziennikarz bez barier, przyjazna przestrzeń, zdrowa firma oraz Super Lodołamacz i Lodołamacz Specjalny. Województwo Lubelskie uzyskało 4 Lodołamacze w następujących kategoriach:

Otwarty Rynek Pracy

RST ROZTOCZE Sp. z o.o.–  jest największym  w Polsce i jednym z najważniejszych w Europie producentem zamknięć przemysłowych dla różnych gałęzi przemysłu. W kompleksie nowoczesnych hal produkcyjnych mieszczącym ponad 350 maszyn, każdego roku wytwarzanych jest ok. 15 milionów produktów i detali. Główne obszary działalności RST Roztocze to produkcja zamknięć przemysłowych, obróbka skrawaniem, obróbka blach, odlewnictwo stopów cynku i tworzyw sztucznych. RST realizuje program grantów wspierający działania charytatywne, zapewnia dostęp do bezpłatnych porad prawnych dla pracowników oraz  cykliczne spotkania z lekarzami. Firma wspiera leczenie i rehabilitację chorych i niepełnosprawnych pracowników i ich rodzin przyznając dofinansowanie na pokrycie kosztów leczenia. RST Roztocze zatrudnia 53 osoby z niepełnosprawnościami.

Zdrowa Firma

Łuksja-Med Sp. z o.o.– jako zakład pracy chronionej istnieje od 2005 roku. Jest jednostką akredytowaną przez Centrum Monitorowania jakości w ochronie zdrowia. Przychodnia Łuksja – Med zapewnia szeroki zakres opieki medycznej w zakresie medycyny rodzinnej, rehabilitacji, specjalistycznej opieki medycznej, poradni zdrowia psychicznego, badań diagnostycznych. Dzięki specyfice działalności umożliwia swoim pracownikom szybki dostęp do wczesnej diagnostyki, konsultacje u lekarzy specjalistów pomijając kolejki.

Dziennikarz bez Barier

Anna Dąbrowska od ponad 20-lat zajmuje się tematyką osób z niepełnosprawnościami. Realizuje programy telewizyjne dotyczące osób z niepełnosprawnościami, ich problemów, szans oraz promuje osoby z niepełnosprawnością, które przekraczają własne słabości. W ostatnim czasie realizowała cykl programów na temat idei tworzenia centrów usług społecznych. Realizowała programy na temat osób z zaburzeniami psychicznymi. Cykl programów o deinstytucjonalizacji oraz o zatrudnianiu osób z zaburzeniami psychicznymi.

Super Lodołamacz

Fundacja Teatroterapia Lubelska – przez 26 lat poprzez teatr działający w całym kraju w formie Warsztatów Terapii Zajęciowej promuje twórczość artystyczną osób z niepełnosprawnością. Fundacja organizuje cykliczne wystawy dzieł sztuki osób z niepełnosprawnością w Galerii ArtBrut. Misją Fundacji jest wyrównanie szans osobom z niepełnosprawnościami i osobom należącym do grup dyskryminowanych i wykluczonych społecznie oraz pomoc ich rodzinom. Fundacja Teatroterapia Lubelska swoimi działaniami utrwala na mapie kulturalnej Lublina, Polski fakt istnienia Teatru Ludzi z Niepełnosprawnościami.

Ponadto:

II miejsce i srebrny medal w kategorii Instytucja otrzymał KUL CAN – Centrum Aktywizacji Osób z Niepełnosprawnością Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

II miejsce i srebrny medal w kategorii Rehabilitacja Społeczno – Zawodowa otrzymał Powiatowy Zakład Aktywności Zawodowej w Łęcznej.

Organizatorem konkursu Lodołamacze jest Fundacja Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych FAZON, której założycielem jest Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. Gala finałowa odbędzie się 6 października 2022 w Zamku Królewskim w Warszawie.

Poniżej Galera przedstawiająca Uczestników XVII Edycji Konkursu Lodołamacze