Nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie są aktualnie udzielane w prawie 1 500 punktach w całym kraju, a punkty te znajdują się w każdym powiecie.
W 2022 r. Ministerstwo Sprawiedliwości rozpoczęło również dodatkowy projekt tworzenia punktów specjalistycznych, które dedykowane są osobom z określonymi potrzebami, w tym punkt, w którym udzielana jest pomoc osobom doznającym przemocy (przede wszystkim wobec kobiet i dzieci) czy punkt specjalizujący się w prawie rodzinnym. Główną ideą tej inicjatywy jest zaoferowanie i wykorzystanie wiedzy, doświadczenia prawników oraz doradców obywatelskich w szerszym zakresie, niż tylko na terenie macierzystych powiatów. Za pomocą środków porozumiewania się na odległość z pomocy specjalisty mogą korzystać beneficjenci z całego kraju.
Obecnie trwa koordynacja projektu punktów specjalistycznych na rok 2023, a lista tych punktów pojawi się na stronie internetowej poświęconej nieodpłatnej pomocy: https:/www.gov.pl/web/nieodpłatna – pomoc/dyżury-specjalistyczne.
Dodatkowo Ministerstwo Sprawiedliwości zadeklarowało także gotowość przeszkolenia osób zaangażowanych w udzielanie pomocy społeczne z zakresu zasad udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej i świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, zgodnie z ustawą z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (Dz.U. z 2021 r. poz. 945).
W razie dodatkowych pytań oraz celem wyjaśniania ewentualnych wątpliwości należy zwrócić się do Wydziału Nieodpłatnej Pomocy Prawnej i Poradnictwa Obywatelskiego w Ministerstwie Sprawiedliwości.
W załączeniu: