Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie przedłuża nabór Gmin z terenu Województwa Lubelskiego na realizację projektu Polityka Senioralna (EFS+) – projekt do Kontraktu Programowego w ramach Funduszy Europejskich dla Lubelskiego 2021-2027.

Projekt realizowany będzie we współpracy z gminami na podstawie umów partnerskich.

Partnerem Wiodącym projektu będzie Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie.

Planowany okres realizacji projektu: od 01.07.2023 r. do 31.12.2025 r.

W ramach realizacji projektu planowane są następujące działania:

I. Zadania po stronie Partnera:

  1. Realizacja usług opiekuńczych świadczonych w społeczności lokalnej, w formach dziennych i całodobowych, w tym rodzinne domy pomocy, dzienne domy pomocy, odbiorcy mieszkańcy gminy, osoby 65+ osoby potrzebujące wsparcia w codziennym funkcjonowaniu.
  2. Tworzenie warunków i usług w zakresie opieki nad osobami potrzebującymi wsparcia w codziennym funkcjonowaniu w miejscu zamieszkania, w tym:
  • usługi opiekuńcze (w tym specjalistyczne),
  • usługi asystenckie mobilne,
  • usługi m.in. rehabilitacyjne, fizjoterapeutyczne, pielęgniarskie, pielęgnacyjne, psychologiczne, podologiczne, kosmetologiczne i fryzjerskie,
  • usługi transportowe (m.in. „door to door”),
  • indywidualne poradnictwo specjalistyczne,
  • zapewnienie usługi pomocy sąsiedzkiej i usług wolontariatu opiekuńczego na rzecz seniorów,
  • usługa tzw. „złota rączka” (np. drobne naprawy domowe).
  1. Wsparcie opiekunów faktycznych (nieformalnych) osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, w tym opieka wytchnieniowa dla faktycznych opiekunów osób starszych i doradztwo dla opiekunów faktycznych, indywidulane poradnictwo dla opiekunów faktycznych w zakresie dotyczącym sprawowania opieki nad osobą niesamodzielną oraz porad specjalistycznych, w tym m.in. prawnych, psychologicznych, geriatrycznych, itp.

II. Zadania po stronie Partnera Wiodącego (lidera projektu) stanowią uzupełnienie działań realizowanych przez Partnerów, a zapotrzebowanie na te usługi będzie zgłaszane do lidera projektu:

  1. Szkolenia kadr bezpośrednio świadczących usługi na rzecz seniorów w społeczności lokalnej, m.in. dla opiekunów faktycznych w tym kształcenie potrzebne do opieki, dla asystentów i opiekunów osób starszych, wolontariuszy oraz personelu instytucji w zakresie świadczenia usług na potrzeby lokalnej społeczności.
  2. Pomoc prawna dla osób 65+, które mają problemy z czytaniem i zrozumieniem dokumentów urzędowych (m.in. ocena sytuacji prawnej i problemów uczestników, konsultowanie indywidualnych kwestii, wsparcie w rozwiązywaniu indywidualnych problemów prawnych).
  3. Doradztwo w zakresie dostępności (m.in. usuwania barier architektonicznych, informowanie uczestników o możliwych źródłach finansowania koniecznych zmian w zakresie usuwania barier architektonicznych).
  4. Założenie i prowadzenie wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego.
  5. Zakup opasek życia z systemem przywołującym i pakietów bezpieczeństwa dla seniorów (m.in. koperty życia, opaski bezpieczeństwa, kamizelki odblaskowe, odblaski na ubranie, torbę, miniapteczki) jako dodatkowe wsparcie działań partnerów będące elementem kompleksowych usług opiekuńczych.

Grupę docelową projektu stanowią:

Seniorzy, tj. osoby w wieku 65 lat i więcej, w tym osoby z niepełnosprawnościami, osoby wymagające wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, opiekunowie faktyczni osób w wieku 65 lat i więcej.

Liczba osób objętych usługami świadczonymi w społeczności lokalnej w projekcie wynosi 60416, co stanowi 15% populacji osób 65+ z terenu województwa lubelskiego.

Nabór będzie trwał do 29 maja 2023r.

Zgłoszenia prosimy przesyłać drogą e-mailową na adres: rops@rops.lubelskie.pl w formie zeskanowanego podpisanego dokumentu.

Osobami do kontaktu są:

Katarzyna Szafran, tel: 81 5287647, e-mail: katarzyna.szafran@rops.lubelskie.pl

Do pobrania:
Ogłoszenie
Załącznik nr 1. Deklaracja przystąpienia do projektu.
Załącznik nr 2. Kwestionariusz potencjału partnera na potrzeby złożenia projektu.