Jednostki penitencjarne podległe Dyrektorowi Okręgowemu Służby Więziennej
w Lublinie realizują projekt pod nazwą „Pilotaż programu wdrażającego ideę sprawiedliwości naprawczej na terenie Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej
w Lublinie”.
Działania projektowe finansowane są z Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości, czas trwania projektu kwiecień 2020 — czerwiec 2022.

            W ramach ww. projektu osoby odbywające karę pozbawienia wolności, osadzone
w AŚ Lublin, ZK Opole Lubelskie, ZK Chełm, ZK Biała Podlaska, OZ Zabłocie, ZK Zamość, OZ Zamość, AŚ Krasnystaw, ZK Hrubieszów, mogą korzystać z pomocy mediatora w celu podjęcia starań o uregulowanie relacji z osobami pokrzywdzonymi ich czynem (przestępstwem).

Mediacja prowadzona  w ramach Pilotażu ma na celu zadośćuczynienie pokrzywdzonym i ich bliskim, umożliwia im uzyskanie psychicznej rekompensaty, otrzymanie przeprosin, przywrócenie równowagi w środowisku sprawcy i ofiary.

Do tego aby mediacja doszła do skutku potrzebna jest wola obu stron – sprawcy i osoby pokrzywdzonej. Dla ułatwienia podjęcia decyzji, zarówno wyrażenia zgody jak i odmowy udziału w mediacji, którą może zainicjować osoba pozbawiona wolności, ważne jest posiadanie wiedzy nt. mediacji, jej konsekwencji, a także realizacji przedmiotowego projektu.

            Przekazanie informacji  na powyższy temat w środowisku, czy też konkretnie osobom mogącym potencjalnie być zainteresowanymi szczegółowymi uregulowaniami proponowanymi w projekcie, leży poza możliwościami Służby Więziennej, stąd też kierujemy prośbę do  jednostek organizacyjnych pomocy społecznej o współpracę w tym zakresie.

Proszę o rozważenie możliwości rozpropagowania  realizowanego projektu oraz idei mediacji poprzez umieszczenie w miejscach dostępnych  dla klientów instytucji plakatów
i ulotek(w załączeniu w wersji elektronicznej) lub/i w mediach społecznościowych czy na stronie internetowej. Dodatkowo przesyłam krótką informację o programie przygotowaną na podstawie Regulaminu mediacji pozasądowych, który został przygotowany przez Szkołę Wyższą Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie dla Państwa Pracowników.

Więcej informacji nt. projektu znajduje się na stronie https://mediacjaisprawiedliwoscnaprawcza.pl/, której adres można udostępnić za pomocą Państwa stron.

Załączniki:

Informacja o projekcie

Informacja dla strony

Ulotka