Decyzją z dnia 19 października 2022 r. Pani Marleny Maląg – Minister Rodziny i Polityki Społecznej, przyjęty został „Program rozwoju rodzinnych domów pomocy” na rok 2023. Program jest kontynuacją „Programu rozwoju rodzinnych domów pomocy – edycja 2022”. Jego celem jest poprawa dostępności do usług opiekuńczych świadczonych w rodzinnych domach pomocy oraz rozwój tej formy wsparcia.
 
Program zakłada wsparcie finansowe samorządów gminnych w dwóch modułach:
1. dofinansowanie kosztów, jakie gminy ponoszą w związku z kierowaniem osób do rodzinnych domów pomocy,
2. wsparcie finansowe tworzenia nowych rodzinnych domów pomocy.
Zaznaczyć należy, że drugi moduł Programu w edycji 2023 został poszerzony. W ramach drugiego modułu podobnie jak w edycji 2022 można wnioskować o środki na dofinasowanie remontów oraz zakupu wyposażenia niezbędnego do uruchomienia nowego domu w budynku, który gmina planuje udostępnić z własnych zasobów organizacji pożytku publicznego lub osobie fizycznej celem uruchomienia domu. Dodatkowo w ramach Programu w edycji 2023 możliwe będzie wnioskowanie w tym module o środki również na dofinansowanie tworzenia przez organizację pożytku publicznego nowego domu w budynku będącym własnością organizacji, w sytuacji dofinansowywania przez gminę realizacji zadania na podstawie art. 25 ustawy o pomocy społecznej. W ramach modułu IIB wsparcie finansowe otrzyma gmina w związku z dofinansowywaniem przez samorząd zadania realizowanego przez organizację pożytku publicznego.
 
Program zakłada dwa źródła finansowania – dotację z rezerwy celowej budżetu państwa (cz. 83 poz. 25) oraz środki własne jednostek samorządu terytorialnego uczestniczących w Programie. Zgodnie z treścią załączonego Programu gmina zgłasza zapotrzebowanie na środki na dofinansowanie zadań w ramach Programu wypełniając formularz zapotrzebowania odrębnie dla każdego z modułów do urzędu wojewódzkiego, a urząd wojewódzki przekazuje zbiorcze zapotrzebowanie z terenu województwa do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Podziału środków z dotacji dokonuje Minister. Formularze zapotrzebowania na środki zostaną opublikowane przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w systemie Centralna Aplikacja Statystyczna – dla każdego z modułów odrębnie. Termin na złożenie przez samorządy gminne zapotrzebowania na środki w ramach Programu tj. przekazanie za pośrednictwem CAS zapotrzebowania do urzędu wojewódzkiego to 12 grudnia 2022 r. 

Program rozwoju rodzinnych domów pomocy – edycja 2023

Informator do Programu