We wtorek 26 marca 2024 r. odbyło się spotkanie podsumowujące Projekt: „Frontline Politeia – Take prevention science training to the substance use and crime prevention frontline” czyli Profilaktyka na „pierwszej linii” – działania profilaktyczne oparte na naukowych podstawach w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom i przestępczości.

Jak sama nazwa wskazuje to Profilaktyka na „pierwszej linii” dlatego w spotkaniu udział wzięli realizatorzy programów profilaktycznych z województwa lubelskiego, którzy w ubiegłym roku uczestniczyli w intensywnym międzynarodowym programie szkoleniowym. Pani Małgorzata Romanko – Dyrektor ROPS w Lublinie, powitała uczestników szkolenia i zaproszonych gości, w tym dr Artura Malczewskiego z Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, który był Koordynatorem Krajowym projektu Frontline Politeia. Pani Dyrektor podziękowała Koordynatorowi za opiekę merytoryczną podczas trwania projektu.

Podziękowania zostały również skierowane do Pana Piotra Jabłońskiego – Dyrektora Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom za możliwość udziału Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublinie w tym projekcie, za wybranie województwa lubelskiego do reprezentacji na międzynarodowej arenie. Dzięki uczestnictwu w tym przedsięwzięciu Województwo Lubelskie stało się prekursorem wiedzy profilaktycznej na najwyższym poziomie. Pani Dyrektor M. Romanko wyraziła nadzieję, że dzięki temu działania profilaktyczne realizowane na terenie naszego województwa będą jeszcze bardziej merytoryczne i skuteczne. Nastęnie głos zabrała dr Justyna Syroka – Ekspert Wojewódzki ds. Informacji o Narkotykach i Narkomanii, która podsumowała lubelski wkład do Projektu. Ekspert Wojewódzki podkreślił w pierwszej kolejności dużą różnorodność programów, zgłoszonych do międzynarodowego projektu. Różnorodność ta dotyczy zarówno samych realizatorów, wśród których znaleźli się pracownicy szkół, organizacji pozarządowych, instytucji edukacyjnych czy policji.

To również duża różnorodność grupy docelowej, co oznacza że programy realizowane przez praktyków profilaktyki dotyczą zarówno przedszkolaków i ich rodziców, dzieci i młodzieży szkolnej, nauczycieli, rodziców, ale też dorosłych. Realizowane programy dotyczą profilaktyki uniwersalnej, ale też selektywnej czy wskazującej. I to co najbardziej cieszy, to to, że do projektu przystąpiły instytucje i organizacje z różnych części województwa. Mamy nie tylko Lublin, ale również Hrubieszów, Zamość, Chełm. Projekt: Frontline Politeia był realizowany na terenie Lublina, a ROPS w Lublinie wsparł organizację dwóch szkoleń stacjonarnych dla realizatorów 11 projektów, które zostały poddane ewaluacji na poziomie europejskim. Realizatorzy brali udział w intensywnym szkoleniu na platformie e-lerningowej, oraz w 2 konferencjach organizowanych przez KCPU. Łącznie w szkoleniu wzięło udział 25 praktyków profilaktyki oraz 6 pracowników ROPS w Lublinie. Następnie głos zabrał dr Arturowi Malczewskiemu, który nakreślił europejski kontekst projektu. Prezentacja dotyczyła kolejnych etapów międzynarodowego projektu szkoleniowego, realizowanego od 2008 roku.

Projekt Frontline Politeia to ostatnie ogniwo, skierowane do lokalnych realizatorów w 14 krajach Unii Europejskiej. Szkolenie realizatorów w całej Polsce będzie kontynuowane przez KCPU, a Lubelszczyzna przetarła szlak w zakresie kwalifikacji i procesu ewaluacji programów, które są skierowane do poszczególnych beneficjentów. Kolejnym punktem spotkania była tez prezentacja dr A. Malczewskiego z KCPU, dotycząca sytuacji narkotykowej w kraju i w kontekście ogólnoświatowym. Prezentacja była oparta na najnowszej publikacji KCPU, pt. „Raport 2023. Uzależnienia w Polsce”, pod redakcją dr A. Malczewskiego i dr P. Jabłońskiego.

Po prezentacji przyszedł czas na bardzo podniosłą chwilę, uroczyste wręczenie międzynarodowych certyfikatów: certyfication of perticipation in the online/physical training in the scope of the „Frontline Politeia” project. Pani Małgorzata Romanko – Dyrektor ROPS w Lublinie oraz Pani Edyta Filipczak – Zastępca Dyrektora ROPS w Lublinie oraz dr Artur Malczewski wręczyli dyplomy uczestniczkom, które ukończyły z sukcesem udział w tym wymagającym szkoleniu. Pani Dyrektor M. Romanko jeszcze raz podziękowała i pogratulowała za zaangażowanie i podkreśliła jak ważne jest też takie spotkanie. Była ciężka praca, a więc jest też pora aby świętować i wyróżnić wszystkie wytrwałe kursantki.