Samorząd Województwa Lubelskiego podjął uchwałę w sprawie decyzji o dofinansowaniu projektu „FASD i Autyzm: słuchamy, wspieramy, działamy” wybranego w sposób konkurencyjny w ramach działania 8.8 Wsparcie rodziny i pieczy zastępczej (typ projektu 1 a-b,2,4,5) , Priorytetu VIII Zwiększanie spójności społecznej programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 powierzając jego realizację Regionalnemu Ośrodkowi Polityki Społecznej w Lublinie.

Wartość projektu : 3 451 535,25 PLN

Dofinansowanie : 3 088 215,75 PLN (środki UE)

Okres realizacji projektu : 01.06.2025 – 31.05.2028

Celem projektu jest: zwiększenie dostępu do wysokiej jakości specjalistycznego wsparcia dla 314 osób: dzieci ze Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD), dzieci z zaburzeniami ze Spektrum Autyzmu (ASD) w tym dzieci z Zespołem Aspergera (ZA) oraz ich rodziców i opiekunów, a także pracowników Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublinie (ROPS w Lublinie).

Grupę docelową projektu stanowią: rodzice i opiekunowie dzieci z diagnozą FASD, ASD w tym z ZA zamieszkujący woj. lubelskie, łącznie 314 osób:

  • dzieci z diagnozą FASD (75os.),
  • rodzice i opiekunowie dzieci z diagnozą FASD (30os.),w tym posiadający więcej niż 1 dziecko z diagnozą FASD (w tym rodzice z pieczy zastępczej):
  • dzieci z ASD (50os.),
  • rodzice i opiekunowie dzieci z ASD (150os.),
  • kadra ROPS w Lublinie (9os.).

W ramach projektu zostaną zrealizowane następujące zadania:

Zadanie 1 : Wsparcie specjalistyczne dla rodziców, rodzin i opiekunów dzieci z FASD i ASD: szkolenia; indywidualne konsultacje (psycholog, pedagog); grupy wsparcia/psychoedukacyjne; warsztaty jedno i dwudniowe;

Zadanie 2 : Wsparcie specjalistyczne dla dzieci z FASD i ASD: specjalistyczne zajęcia (m.in. logopedyczne, integracja sensoryczna, doświadczania świata, biofeedback, zajęcia z udziałem zwierząt); „FASD i Autyzm: słuchamy, wspieramy, działamy” projekt realizowany w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, Województwo Lubelskie – Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie ul. Diamentowa 2, 20-447 Lublin, tel. 81 5287650, e-mail: rops@rops.lubelskie.pl, www.rops.lubelskie.pl,  warsztaty rozwoju umiejętności życiowych;

Zadanie 3 : Szkolenia dla pracowników ROPS.

Zadanie 4 : Rozszerzenie oferty wsparcia specjalistycznego w ROPS: adaptacja i doposażenie pomieszczeń do realizacji specjalistycznych zajęć dla dzieci (m.in. sal logopedycznych doświadczania świata, biofeedbacku, integracji sensorycznej, warsztatów umiejętności życiowych).

Rezultaty projektu: realizacja projektu przyczyni się do zwiększenia kompetencji społecznych i psychicznych dzieci z FASD i ASD, poprawy umiejętności radzenia sobie rodziców i opiekunów z wyzwaniami wychowawczymi, zapewnienia kompleksowego wsparcia psychologicznego i pedagogicznego, podniesienia kwalifikacji pracowników ROPS w Lublinie, co umożliwi wprowadzenie nowych form wsparcia. Wsparciem zostanie objętych 314 osób, z czego 9 osób uzyska kwalifikacje/kompetencje.

Kontakt

Biuro projektu – siedziba ROPS:

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie
ul. Diamentowa 2
20-447 Lublin
e-mail: rops@rops.lubelskie.pl
tel. 81 528 76 50

Koordynator projektu: Małgorzata Wołoszyn

tel. 81 528 76 45, e-mail malgorzata.woloszyn@rops.lubelskie.pl

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie