W dniu 31.03.2021r. został otwarty Regionalny Punkt Diagnozy i Terapii FAS/FAS działający przy Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej w Lublinie.
Oficjalnego otwarcia dokonał Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.
FASD- Spektrum Poalkoholowych Zaburzeń Rozwoju (ang. Fetal Alcohol Spectrum Disorders), to określenie obejmujące pełną gamę skutków spożywania przez matkę alkoholu w czasie ciąży. FASD jest w Europie najbardziej rozpowszechnianym niegenetycznym schorzeniem neurorozwojowym, występuje aż u 1 % żywo urodzonych dzieci.
W ramach FASD wyróżnia się :
FAS- Alkoholowy Zespół Płodowy ( ang. Fetal Alcohol Syndrom), jest nieuleczalną jednostka chorobową, której można uniknąć, zachowując abstynencję w czasie trwania ciąży. Do dziś nie określono dawki alkoholu, która byłaby bezpieczna dla płodu. Każda ilość niesie ryzyko wystąpienia zaburzeń w rozwoju dziecka. Alkoholowy zespół płodowy jest najcięższą formą wad wrodzonych, somatycznych i neurologicznych, wywołanych na skutek ekspozycji płodu na alkohol.
FAS charakteryzuje się:
- opóźnieniem wzrostu,
- specyficznymi cechami desmorficznymi twarzy, do których należą m.in.: skrócenie szpar powiekowych oraz wygładzenie rynienki wargowo- nosowej,
- uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego.
Regionalny Punkt Diagnozy i Terapii FAS/FASD w Lublinie jest drugim wojewódzkim, bezpłatnym ośrodkiem diagnostycznym w Polsce, który jest finansowany ze środków Samorządu Województwa (pierwszy jest w Województwie Łódzkim).W punkcie będą pracować specjaliści, którzy wykonają pełną diagnozę, która to będzie punktem wyjścia dla terapii. W skład zespołu specjalistów wejdą: lekarz psychiatra, pediatra, logopeda, psycholog, pedagog, terapeuta.
W Polsce FASD występuje nie rzadziej niż u 20 na 1000 dzieci w wieku 7-9 lat, a pełnoobjawowy FAS u 4 na 1000. Oznacza to, że FASD występuje częściej niż np. choroby spectrum autystycznego lub choroby zespołu downa.
Z badań wynika także, że FAS może wystąpić nie tylko u dzieci matek uzależnionych od alkoholu. Nawet sporadyczne wypicie niewielkich ilości alkoholu może wywołać określony rodzaj uszkodzeń u rozwijającego się płodu.
W Województwie Lubelskim do dziś nie było ośrodka diagnozującego problem FAS/FASD. Rodzice lub opiekunowie dzieci byli zmuszeni do tzw. diagnostyki turystycznej poza województwem, najczęściej komercyjnie (koszt diagnozy to 700-1 000 zł) .
W naszym Punkcie dzieci i młodzież otrzymują:
- diagnozę psychologiczną
- diagnozę neurologiczną
- diagnozę integracji odruchów
- diagnozę psychiatryczną
- diagnozę logopedyczną
- diagnozę pediatryczną
- diagnozę zaburzeń integracji sensomotorycznej
- terapię integracji odruchów
- terapię integracji sensomotorycznej.
Ponadto dla rodziców, opiekunów, wychowawców proponujemy:
- indywidualny opis mocnych i słabych stron dziecka, wraz z zaleceniami dotyczącymi opieki i terapii wg indywidualnie określanego planu dla każdego dziecka
- uczestnictwo w grupie wsparcia
- poradnictwo psychologiczne
- konsultacje indywidualne
- psychoedukację.
Wszelkie informacje na temat rejestracji oraz działania Punktu można uzyskać pod numerem telefonu: 81 5287667 lub 81 5287650
Serdecznie zapraszamy
Poniżej fotorelacja z otwarcia Regionalnego Punktu Diagnozy i Terapii FAS/FASD w Lublinie:
Małgorzata Romanko Dyrektor ROPS Lublin