W dniach 25-26 października 2023 r. pracownicy Regionalnego Ośrodka Polityki społecznej w Lublinie wzięli udział w V Międzynarodowej Konferencji pt.: „Profilaktyka oraz Monitorowanie uzależnień na poziomie lokalnym – wyzwania oraz szanse”. Konferencja została zorganizowana przez Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom we współpracy z Fundacją Res Humanae. Konferencje otworzyła pani dr n. med. Bogusława Bukowska – Zastępca Dyrektora ds. Lecznictwa, Badań i Certyfikacji Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom. Główną osią konferencji była profilaktyka. Czołowi europejscy eksperci z Polski, Belgii, Grecji, Czech, Bośni i Hercegowiny, Łotwy, Włoch, Niemiec, Estonii, Szwecji, Ukrainy i innych państw zajmujący się działaniami na rzecz poprawy jakości profilaktyki, prezentowali dorobek swoich instytucji badawczych, instytutów naukowych, ale też organów ścigania w zakresie profilaktyki. Debata toczyła się wokół Europejskiego Programu Profilaktyki, działań podejmowanych w poszczególnych krajach w zakresie podnoszenia jakości działań profilaktycznych oraz nowych zagrożeń i wyzwań jakie stoją przed nami w tym zakresie. Pełna sesja poświęcona była także roli Policji i innych organów ścigania w profilaktyce. Ważną dla nas sesją była część dotycząca: „Wdrażania międzynarodowego projektu Frontline Politeia – podnoszenie jakości działań profilaktycznych”. Udział pracowników ROPS w Lublinie został zauważony, ponieważ województwo lubelskie reprezentuje nasz kraj w tym projekcie realizując 11 projektów profilaktycznych. W konferencji wzięło udział blisko 20 uczestniczek tego międzynarodowego programu, wśród nich można wymienić realizatorki 7 projektów:
– Odpal myślenie – nie wchodź w uzależnienie oraz Zachowaj Trzeźwy Umysł na Drodze – realizowany przez Komendę Miejską Policji w Lublinie,
– Mediacje szkolne – realizowane przez Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli,
– Program Profilaktyki Uniwersalnej – realizowany przez Departamentu Oświaty w Chełmie i Poradnię psychologiczno-Pedagogiczną w Hrubieszowie,
– Szkoła promocji zdrowia psychicznego, Wspieranie programów profilaktyki uniwersalnej i/lub działań dotyczących promocji zdrowego stylu życia, Wspieranie działań na rzecz rodzin z dziećmi ze szczególnym uwzględnieniem rodzin znajdujących się w trudnych sytuacjach życiowych – wszystkie trzy realizowane przez Fundację Sempre a Frente.
Uczestnicy Programu Frontline Politeia od początku bieżącego roku biorą udział w intensywnym szkoleniu dla realizatorów programów profilaktycznych podnosząc swoje kwalifikacje aby jeszcze lepiej realizować działania w terenie. Cieszymy się z tak licznej reprezentacji naszego województwa, które wielokrotnie było wymieniane wśród wiodących województw w tym zakresie.
W ciągu dwóch dni konferencji wysłuchaliśmy blisko 30 wystąpień w połowie wygłoszonych przez ekspertów zagranicznych. W konferencji uczestniczyło 180 osób. Było to niezwykłe wydarzenie, dlatego serdecznie zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć (dzięki życzliwości Fundacji Res Humanae), ale przede wszystkim zachęcamy do obejrzenia relacji on-line. Na kanale YouTube Fundacji Res Humanae (https://www.youtube.com/@reshumanae) są już dostępne nagrania z wszystkich sesji konferencji.