Światowy Dzień FAS (Alkoholowy Zespół Płodowy) przypada na całym świecie co roku 9 września. Dziewiątka symbolizuje 9 miesięcy ciąży, która powinna być wolna od alkoholu. Skutkiem działania alkoholu na płód może być m. in.: opóźnienie umysłowe, dysfunkcja mózgu, anomalie rozwojowe, zaburzenia w uczeniu się i zaburzenia psychologiczne. Alkohol działa toksycznie na rozwijające się w łonie matki dziecko. Picie alkoholu w czasie ciąży przyczynia się również do zwiększenia ryzyka poronienia, przedwczesnego porodu, wystąpienia wad wrodzonych i zahamowania wzrostu płodu. Należy mieć na uwadze, że nie ma bezpiecznej dawki alkoholu, która spożyta w czasie ciąży nie stanowiłaby zagrożenia dla rozwijającego się dziecka. Corocznie w Polsce rodzi się około 900 dzieci z pełnoobjawowym FAS. Ponad 10 razy więcej dzieci ma zaburzenia związane
z poalkoholowym uszkodzeniem płodu (FASD). Fas to jedyne zaburzenie rozwojowe, którego można całkowicie uniknąć stosując abstynencję od alkoholu w ciąży.
Pierwszy Międzynarodowy Dzień FAS odbył się 9 września 1999 roku w Auckland w Nowej Zelandii.
W Polsce obchodzony jest od 2004 r. Z każdym rokiem przybywa środowisk i państw, które podejmują różne działania zwiększające świadomość konieczności zachowywania abstynencji w czasie ciąży.