Za nami szkolenie pn. „Seksualność osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz spektrum autyzmu”, które odbyło się w Hotelu Agit w Lublinie. Szkolenie poprowadziła dr Izabela Fornalik- dr n. hum., pedagożka specjalna, certyfikowana psychoterapeutka CBT, certyfikowana seksuolożka kliniczna, członkini Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Seksualnego. Odbiorcami szkolenia byli pracownicy środowiskowych domów samopomocy z terenu województwa lubelskiego.
Uczestnicy uzyskali rzetelną wiedzę, podstawy teoretyczne oraz praktyczne w zakresie seksualności osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz spektrum autyzmu. Zakres merytoryczny szkolenia obejmował następujące tematy:
1. Znaczenie seksualności w życiu człowieka.
2. Seksualność osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz spektrum autyzmu w odniesieniu do seksualności osób zdrowych.
3. Zachowania wykraczające poza normy, najczęściej spotykane zaburzenia rozwoju psychoseksualnego u osób z niepełnosprawnością intelektualną i osób ze spektrum autyzmu. Diagnoza i interwencja – pomoc specjalistyczna, farmakoterapia.
4. Seksualność osób z niepełnosprawnością intelektualną i autystycznym spektrum zaburzeń-specyfika zachowań.
5. Stereotypy dotyczące seksualności osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz autyzmem.
6. Dojrzewanie i potrzeby seksualne osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz z autyzmem. Masturbacja, współżycie, antykoncepcja.
7. Seksualność dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz autyzmem- problematyka i ryzyka związku, małżeństwa i rodzicielstwa.
8. Rozwój psychoseksualny osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz spektrum autyzmu.
9. Reagowanie na przejawy seksualności osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz spektrum autyzmu.
10. Rola i postawa kadry pracującej bezpośrednio z uczestnikami Środowiskowych Domów Samopomocy wobec seksualności osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz spektrum
autyzmu.
11. Edukacja seksualna osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz osób z autyzmem- aspekty prawne, organizacyjne, pomoce dydaktyczne.
12. Problematyka wykorzystania seksualnego osób z niepełnosprawnościami oraz autyzmem oraz przez te osoby.
13. Jak współpracować z rodzicami, opiekunami osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz spektrum autyzmu.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność, ciekawe dyskusje i zapraszamy na kolejne szkolenia organizowane przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie.