Przedstawiciel Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublinie zaprezentował możliwości diagnostyczne i terapeutyczne dla dzieci z Płodowym Zespołem Alkoholowym realizowane przez Regionalny Punkt Diagnozy i Terapii FAS/FASD. Dr Justyna Syroka wzięła udział w cyklicznym spotkaniu Doradców Życia Rodzinnego podczas Dni Skupienia. Spotkanie było wynikiem zaproszenia skierowanego przez Panią Halinę Iwańczyk, która zaproponowała przeprowadzenie wykładu dla Doradców z zakresu profilaktyki zdrowotnej w ciąży.
Szkolenie i spotkanie ze specjalistą dotyczyło FAS, czyli alkoholowego zespołu płodowego. Jest to zespół wad i nieprawidłowości rozwoju pojawiających się u dziecka w okresie płodowym a później u noworodka, dziecka i dorosłego. Pojawia się na skutek spożywania alkoholu przez kobiety w czasie ciąży. To choroba nieuleczalna, dlatego tak ważna jest profilaktyka.
Stąd na szkolenie zaproszeni zostali Doradcy Życia Rodzinnego, którzy na co dzień pracują z rodzinami w lokalnych parafiach i poradniach. To niejako pierwsza linia frontu dlatego tak ważne jest aby mieli oni aktualną i rzetelną informację. Z tego powodu bardzo cieszy nas możliwość zaprezentowania aktualnych standardów diagnozy oraz możliwości pomocy właśnie tej grupie specjalistów. Głównym prelegentem szkolenia była dr Justyna Syroka z Regionalnego Punktu Diagnozy i Terapii FAS/FASD w Lublinie.
Jak przyznaje specjalistka, wokół FAS i spożywania alkoholu w ciąży narosło wiele mitów i nieprawdziwych opinii. Trzeba to odkłamać, przedstawić fakty i postawić na profilaktykę.
Warte zauważenia jest także, to że punkt diagnostyczny w województwie lubelskim jest jednym z nielicznych bezpłatnych punktów diagnozy i terapii FAS w Polsce. Regionalny Punkt Diagnozy i Terapii FAS/FASD w Lublinie powstał dzięki staraniom Samorządu Województwa Lubelskiego.