🎒 „Nie oszukujmy się, każdy z nas ma jakieś wady. Ale gdy chodzi o nasze dzieci, powinniśmy stanąć na głowie, by ustrzec je przed skutkami nieprawidłowej postawy” – tak rozpoczyna się kolejny film z cyklu edukacyjnego NFZ Zdrowie na pierwszym planie.
📊 Instytut Matki i Dziecka podaje, że około 90% dzieci w Polsce ma wady postawy kręgosłupa, stóp i kolan. Według danych NFZ w latach 2019-2023 liczba pacjentów w wieku 15-17 lat z rozpoznaniem wad kręgosłupa wzrosła o ponad 15%. Jak wynika ze statystyk, to wciąż poważny problem u dzieci i młodzieży.
📚 Postępujące zmiany w stylu życia powodują m.in., że dzieci noszą coraz cięższe plecaki, spędzają długie godziny przy komputerach i smartfonach. Negatywnie oddziałują na rozwój postawy ciała i mogą doprowadzić do nieodwracalnych zmian układu kostno-mięśniowego. Warto już teraz zadbać o kręgosłup dziecka, wybierając odpowiedni plecak, biurko czy buty, aby nadchodzący rok szkolny nie stał się początkiem problemów ze zdrowiem.
🎬 Co mówi fizjoterapeutka?
Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował film edukacyjny, który jest kompleksowym przewodnikiem dla rodziców i opiekunów. Dr n. k. f. Justyna Bloda, fizjoterapeutka pediatryczna dzieli się swoją wiedzą na temat wad postawy. Mówi m.in. dlaczego aktywność fizyczna jest kluczowa, jak nadwaga i otyłość wpływają na postawę, oraz jakie nawyki mogą prowadzić do problemów z kręgosłupem.
💡 Z filmu dowiesz się także:
- 🛑 Jakie są przyczyny wad postawy?
- 🎒 Jak wybrać odpowiedni plecak dla dziecka?
- 🩺 Czy skolioza to wada postawy?
- 🏃 Jak ważna jest codzienna aktywność fizyczna dla kręgosłupa?
- 👣 Czy płaskostopie ma wpływ na kręgosłup?
Kliknij i zobacz: Szyja smartfonowa, skolioza, płaskostopie – jak chronić dziecko?
📢 Udostępnij film
Pomóż nam dotrzeć do jak największej liczby osób. Razem możemy więcej! Podziel się linkiem wśród pracowników, bliskich, znajomych i wszystkich zainteresowanych zdrowiem dzieci.
🔔 Subskrybuj kanał YouTube Akademia NFZ
Bądź na bieżąco z najnowszymi materiałami edukacyjnymi.
Materiały edukacyjne, przygotowane przez ekspertów Narodowego Funduszu Zdrowia.