W dniu 13 listopada br. w Regionalnym Punkcie Diagnozy i Terapii FAS/FASD w Lublinie w ramach wizyty studyjnej gościliśmy przedstawicieli służb ochrony dziecka i organizacji pozarządowych z Ukrainy. Wizyta odbyła się na prośbę Pani Joanny Luberadzkiej-Gruca – Prezeski Zarządu Fundacji Polki Mogą Wszystko. Fundacja zajmuje się pomocą dzieciom i rodzinom. Obecnie wspiera także dzieci i rodziny z Ukrainy oraz podejmuje działania na rzecz zmiany systemu opieki nad dziećmi wychowującymi się w instytucjach i rodzinach zastępczych w Ukrainie. Fundacja „Polki Mogą Wszystko” w ramach realizacji projektu „Wzmacnianie systemu rodzinnej pieczy zastępczej dla dzieci bez opieki i rozdzielonych z rodzicami (UASC) oraz dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej” realizowanego przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF), w konsorcjum 5 organizacji, z których liderem jest Koalicja na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej organizuje tego typu wizyty.
Przybyłych gości przywitała Pani Dyrektor – Małgorzata Romanko oraz Zastepca Dyrektora – Pani Edyta Filipczak.
Goście odwiedzili Regionalny Punkt Diagnozy i Terapii FAS/FASD w Lublinie, zostali zapoznani z funkcjonowaniem i wyposażeniem poszczególnych pracowni, byli też świadkami terapii integracji sensorycznej z dzieckiem.
Pani Justyna Syroka – koordynator przedstawiła uczestnikom historię powstania, zasady funkcjonowania oraz działalność Punktu. Zostali oni zapoznani ze statystyką diagnozy, ofertą Punktu, składem zespołu interdyscyplinarnego. W trakcie prezentacji pojawiały się również pytania o cechy charakterystyczne dziecka z zaburzeniem FAS, szanse na rehabilitację jak również o źródła finansowania Punktu.
W trakcie przebiegu wizyty przybyli goście zatrzymali się również w Ośrodku Adopcyjnym mieszczącym się także przy tut. ROPS w Lublinie, w którym Pani Kierownik-Karolina Kwaśniewska zapoznała uczestników z zasadami funkcjonowania Ośrodka oraz ubiegania się o adopcję dziecka. Goście z Ukrainy byli zdziwieni, ze tak dużo jest par adopcyjnych, które często dłużej niż rok oczekują na przysposobienie dziecka.
Wypowiedzi koordynatora na temat prowadzonej działalności budziły zainteresowanie, uczestnicy wykonywali zdjęcia, dopytywali o szczegóły prowadzonych diagnoz.
Miłym akcentem w stronę naszych gości jest fakt, że w Regionalnym Punkcie Diagnozy i Terapii FAS/FASD z diagnozy mogą korzystać również dzieci z Ukrainy. Punkt posiada przetłumaczone dokumenty. W roku bieżącym w trakcie diagnozy jest 7 dzieci z tego kraju.
Grupa przybyłych gości była dość liczna i żywo zainteresowana tematem.
Jesteśmy ucieszeni, że również my możemy nieść pomoc Sąsiadom w ramach diagnozy specjalistycznej i ew. podjętej później terapii.