W dniu 27 października br. w Centrum Spotkania Kultur przy ul. Plac Teatralny 1 w Lublinie odbyła się konferencja pt. „Wojewódzki Dzień Seniora 2021”.
Wydarzenie adresowane było do seniorów z terenu województwa lubelskiego, przedstawicieli podmiotów działających na rzecz osób starszych oraz osób zainteresowanych polityką senioralną.
Konferencję otworzył Marszałek Województwa Lubelskiego Pan Jarosław Stawiarski – gospodarz wydarzenia.
W trakcie konferencji nastąpiło uroczyste uhonorowanie laureatów konkursów pt. „Gmina przyjazna Seniorom” oraz „Aktywny Senior” ogłoszonych przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie.
Tytuł Aktywnego Seniora przyznano pięciu Seniorkom:
– Pani Barbarze Zwolak z gminy Tyszowce,
– Pani Zdzisławie Karwańskiej z Miasta Łaszczów,
– Pani Jadwidze Zarębie z Miasta Zwierzyniec,
– Pani Jadwidze Adamczyk z Gminy Opole Lubelskie,
– Pani Marii Skoniecznej z Miasta Biała Podlaska.
Pozostałym 25 uczestnikom konkursu „Aktywny Senior” zostały wręczone podziękowania.
Laureatami konkursu „Gmina przyjazna Seniorom” zostali:
– Gmina Komarów Osada,
– Gmina Jastków,
– Gmina Opole Lubelskie,
– Miasto Hrubieszów,
– Miasto Świdnik.
Ponadto Miasto Lublin zostało wyróżnione za kompleksowe działania na rzecz seniorów prowadzone w okresie pandemii. Dla pozostałych 14 uczestników konkursów zostały wręczone podziękowania.
Szczególne podziękowania i dyplomy uznania zostały skierowane do Pani Aliny Gucmy oraz Pana Jana Arczewskiego.
Uczestnicy konferencji mieli również okazję wysłuchać kilku prelekcji.
„Program Gmina Przyjazna Seniorom – Ogólnopolska Karta Seniora jako forma wsparcia seniorów, przedsiębiorców i samorządów”- wygłoszona przez Pana Łukasza Salwarowskiego – Prezesa Zarządu Stowarzyszenia MANKO orazMiędzynarodowego Instytutu Rozwoju Społecznego z siedzibą w Krakowie.
Pani Magdalena Naja-Wiśniewska – Wojewódzka Konsultant ds. Geriatrii wygłosiła wykład „Wpływ pandemii COVID-19 na sytuację seniorów w województwie lubelskim”.
Pani aspirant Sylwia Niedźwiedź z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie zabrała głos na temat profilaktyki, interwencji i pomocy w sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu osób starszych.
Następnie Pani Lidia Baran-Ćwirta – Miejski Rzecznik Praw Konsumentów wygłosiła prelekcję dotyczącą ochrony przed nieuczciwymi i agresywnymi praktykami rynkowymi.
W trakcie uroczystości, dzięki zespołowi medycznemu z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie, była możliwość zaszczepienia się przeciwko COVID-19.
Podczas konferencji były wyświetlane spoty reklamowe promujące działania Samorządu Województwa Lubelskiego w obszarze polityki senioralnej.
Konferencję uświetniły występy: wokalisty i gitarzysty Pana Łukasza Jemioły, któremu towarzyszyła Pani Urszula Czerniak – kontrbasistka, Zespołu młodzieżowego „Błękitne Korale”, działającego przy Centrum Kultury i Biblioteki w Gminie Zakrzówek.
Uczestników konferencji przywitała i towarzyszyła w trakcie jej trwania kapela Zbigniewa Szmidta, znanego puławskiego muzyka, klawiszowca, akordeonisty i wokalisty, z muzyką związanego od 50 lat.
Podczas uroczystości, można było degustować specjały przygotowane przez Panie z Kół Gospodyń Wiejskich w Studziankach, Jabłonnie i Aleksandrowa oraz zapoznać się z ofertą produktów przygotowanych przez podmioty ekonomii społecznej z terenu województwa lubelskiego:
– Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Twórczej SWAT z Opola Lubelskiego,
– Roztoczańska Spółdzielnia Socjalna WARTO z Krasnobrodu,
– Warsztat Terapii Zajęciowej przy Fundacji „Aktywator” z Lublina,
– Spółdzielnia Socjalna SDESIGN z Kraśnika.
Konferencji towarzyszyła również prezentacja twórczości artystycznej seniorów: wystawa prac malarskich, rękodzieła oraz prac mieszkańców domów pomocy społecznej z terenu powiatu kraśnickiego.
Konferencja spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony seniorów województwa lubelskiego.
„Zapraszamy do obejrzenia relacji z konferencji”