Certyfikacja usług i produktów znakiem jakości „Zakup Prospołeczny

Pomysłodawcą powstania systemu certyfikacji i promocji produktów oraz usług podmiotów ekonomii społecznej jest Fundacja im. Królowej Polski św. Jadwigi z siedzibą w Puszczykowie. W lipcu 2014 r. Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublinie podpisała z Fundacją umowę licencyjną umożliwiającą certyfikację produktów i usług wytworzonych na terenie województwa lubelskiego w ramach przedsiębiorczości społecznej, które wyróżniają się dobrą jakością i są produktami lub usługami podmiotów ekonomii społecznej.

Posiadanie Znaku Promocyjnego Ekonomii Społecznej „Zakup prospołeczny” wyróżnia wybrane jednostki spośród podmiotów ekonomii społecznej działających na danym terenie. Przyznanie znaku to wynik dbałości o stałe umocnienie rangi i wizerunku podmiotów ekonomii społecznej jako symbolu usług i produktów o najwyższej jakości, wykonanych w połączeniu z wyjątkową dbałością o wykorzystanie potencjału społecznego. Znak „Zakup prospołeczny” jest już obecny w czternastu województwach, a już wkrótce trafi do kolejnych regionów Polski. Do tej pory wyróżniono ponad sto pięćdziesiąt podmiotów ekonomii społecznej.

Podmiot, który ubiega się o certyfikat musi spełnić poniższe kryteria, które opisane są w zasadach Weryfikacji Podmiotów Ekonomii Społecznej:

  1. forma prawna certyfikowanego  podmiotu – funkcjonowanie w formie prawnej przypisanej dla podmiotów ekonomii społecznej, tj. centra i kluby integracji społecznej, zakłady aktywności zawodowej, spółdzielnie socjalne, spółki non-profit, fundacje, stowarzyszenia, spółdzielnie inwalidów i niewidomych
  2. społeczne cele działania podmiotu – podmiot  musi  wykazać realizację działalności o charakterze społecznym lub społecznie użytecznym na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym,
  3. okresu funkcjonowania podmiotu – podmiot musi funkcjonować co najmniej 6 miesięcy,
  4. ekonomiczny wymiar działania podmiotu – podmiot  musi  posiadać w  ostatnim okresie obrachunkowym nie mniej niż 30% przychodów własnych w ogólnej wartości przychodów.

Podmiot, któremu przyznano certyfikat może używać Znaku Ekonomii Społecznej „Zakup Prospołeczny” do:

  • oznaczania produktów oraz miejsca prowadzenia działalności usługowej,
  • umieszczania znaku na opakowaniach, instrukcjach i innych materiałach powiązanych bezpośrednio z produktem oraz na materiałach reklamowych bezpośrednio zachęcających do kupna produktów lub usług,
  • wykorzystania znaku w każdy inny sposób mający na celu promocję produktów i usług,
  • posługiwania się znakiem w reklamie i w kontaktach biznesowych.

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie podejmuje działania, by Znak Ekonomii Społecznej był coraz bardziej rozpoznawalny, a mieszkańcy naszego regionu mieli świadomość, że zakup produktów i usług od podmiotów ekonomii społecznej ma wartość społeczną. W tym celu cyklicznie organizuje kampanię promującą podmioty ekonomii społecznej – dostawców produktów i usług oraz Znak „Zakup Prospołeczny”. W załączeniu wysyłam Państwu ulotkę z ostatniej kampanii.

Certyfikaty zostaną wręczone na uroczystej Gali, na której zostanie zaprezentowana działalność wszystkich certyfikowanych podmiotów oraz przedsięwzięć w zakresie ekonomii społecznej. Zachęcam by dołączyli Państwo do grona wyróżnionych podmiotów.

. Terminy składania wniosku o certyfikacje :

  • Odnowienie certyfikatu 17.08.2021 r.
  • Uzyskanie certyfikatu(nowy PES) 30.08.2021


(Podlinkowane załączniki:))

  1. Zasady przyznawania znaku;
  2. Załącznik nr 1 Zasady weryfikacji;
  3. Załącznik nr 2 Regulamin prac Kapituły Certyfikującej
  4. Załącznik nr 3 Wniosek o certyfikację;
  5. Załącznik nr 4 Ankieta PES;
  6. Załącznik nr 5 Wniosek o przedłużenie certyfikatu
  7. Załącznik nr 6 Księga znamionowa logotypu Znak Ekonomii Społecznej;
  8. Załącznik nr 7 wzór umowy licencyjnej;