O Punkcie
W marcu 2021 r. Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie otrzymał nowe zadanie:
Zwiększenie dostępności pomocy dla dzieci z FAS (Spektrum Poalkoholowych Zaburzeń Płodu) oraz ich opiekunów poprzez prowadzenie Regionalnego Punktu Diagnozy i Terapii FAS/FASD. Zadanie to realizowane jest w szczególności poprzez:
a) Wykonywanie kompleksowych diagnoz w zakresie FAS/FASD.
b) Prowadzenie konsultacji i praca z indywidualnym dzieckiem z zespołem FAS/FASD, w tym instruktaż rodziców/opiekunów w zakresie pracy z podopiecznym w domu.
c) Prowadzenie indywidualnych spotkań psychoedukacyjnych rodziców/opiekunów i umożliwienie im udziału w grupach wsparcia.
Regionalny Punkt Diagnozy i Terapii FAS/FASD utworzony przy ROPS w Lublinie, jest jednostką samorządową o charakterze wojewódzkim. W Punkcie zatrudnieni zostali specjaliści, którzy tworzą Zespół diagnostyczny, który wykonuje kompleksową i bezpłatną diagnozę, w zakresie Alkoholowego Zespołu Płodowego. W RPDiT FAS/FASD dzieci i młodzież otrzymują:
– diagnozę psychologiczną
– diagnozę neurologiczną
– diagnozę integracji odruchów
– diagnozę psychiatryczną
– diagnozę logopedyczną
– diagnozę pediatryczną
– diagnozę zaburzeń integracji sensomotorycznej
– terapię integracji odruchów
– terapię integracji sensomotorycznej.
Ponadto dla rodziców, opiekunów, wychowawców proponujemy:
– uczestnictwo w grupie wsparcia
– poradnictwo psychologiczne
– konsultacje indywidualne
– psychoedukację.
Diagnoza
Diagnoza w Punkcie prowadzona jest za pomocą najnowszej wersji 4-Cyfrowego Kwestionariusza FASD, opisanej w przewodniku diagnostycznym „Spektrum Poalkoholowych Wrodzonych Zaburzeń Rozwojowych (FASD) – przewodnik diagnostyczny. 4-cyfrowy Kwestionariusz Diagnostyczny (Wydanie Trzecie, 2004)”, Sieć Diagnostyki i Prewencji FAS, Uniwersytet Waszyngtoński, Seattle, Waszyngton.
Proces diagnostyczny składa się z następujących etapów:
- Wywiad, ocena cech dysmorficznych.
- Analizę dokumentacji medycznej, psychologicznej, edukacyjnej, wyników badań i konsultacji specjalistycznych posiadanych przez pacjenta.
- Konsultacje specjalistów (lekarz pediatra, psychiatra, logopeda, psycholog, pedagog, terapeuta integracji sensorycznej).
- Omówienie wyników poszczególnych konsultacji w Zespole, wg profilu neurorozwojowego.
- Pisemna diagnoza, podsumowanie konsultacji w Zespole diagnostycznym, opis zaleceń, dotyczących nauki, opieki i terapii wg indywidualnego planu pracy dla każdego pacjenta.
- Szczegółowe omówienie z rodzicami/opiekunami pacjentów pisemnej diagnozy i zaleceń do dalszej pracy. Przedstawienie propozycji terapeutycznej dla dzieci prowadzonej w Punkcie i możliwości wsparcia dla rodziców i opiekunów.
W niektórych sytuacjach zalecamy kontakt z innymi specjalistami: lekarzem wybranej specjalizacji, pedagogiem szkolnym, logopedą, pracownikiem socjalnym, kuratorem itp.
Przyjmujemy dzieci z rodzin biologicznych, adopcyjnych, lub będące pod opieką pieczy zastępczej rodzinnej lub instytucjonalnej.
Zespół
Pracujący w Punkcie zespół składa się z lekarzy, psychologów, terapeutów i pedagogów. W ramach realizowanych zadań RPDiT FAS/FASD w Lublinie współpracuje ze specjalistami z zewnątrz: pracownikami naukowymi, psychologami, lekarzami, pedagogami, logopedami, prawnikami, kuratorami sądowymi itp. RPDiT FAS/FASD działa przy ROPS w Lublinie i korzysta ze wsparcia pracowników administracji samorządowej.
Kto może skorzystać z pomocy Ośrodka?
Oferta Punktu przeznaczona jest do mieszkańców województwa lubelskiego. Zainteresowane osoby mogą skorzystać z kompleksowej oferty pomocy dla dzieci z FAS/FASD oraz ich opiekunów, która obejmuje diagnozę oraz specjalistyczną pomoc: medyczną, pedagogiczną, psychologiczną, terapeutyczną. Z diagnozy mogą korzystać dzieci i młodzieży ucząca się (do 24 r.ż.) z rodzin biologicznych, adopcyjnych, lub dzieci będące pod opieką pieczy zastępczej rodzinnej lub instytucjonalnej. Do Punktu mogą dodatkowo być zgłaszane dzieci, które znajdują się pod opieką Ośrodka Adopcyjnego w Lublinie. Ponadto dla rodziców lub opiekunów, wychowawców oraz kandydatów na rodziców adopcyjnych będących pod opieką OA w Lublinie możliwe jest skorzystanie z pomocy psychologicznej polegającej na poradnictwie, psychoedukacji, grupie wsparcia, treningu pracy z dzieckiem.
Standardy pracy stosowane w RPDiT FAS/FASD
Pracowników Punktu obowiązuje tajemnica zawodowa, zgodnie z zasadami etyki zawodowej. Oznacza to, że informacje przekazane w czasie konsultacji, prowadzonej diagnozy, spotkań, terapii lub w przekazanej dokumentacji objęte są tajemnicą i nie mogą zostać ujawniane.
W przypadku osób niepełnoletnich rodzice lub opiekunowie prawni mają prawo do informacji na temat wyników diagnozy dziecka. Informacje w postaci pisemnej i ustnej przekazywane są przez członków zespołu na spotkaniu z rodzicami/opiekunami. Jeżeli w trakcie pracy z dzieckiem psycholog dowiaduje się o zagrożeniu życia lub zdrowia osoby niepełnoletniej np. przemocy, używkach, samookaleczaniu, myślach i zamiarach samobójczych, informuje o tym rodzica/opiekuna.
W przypadku posiadania przez psychologa informacji o sytuacji opiekuńczej, która zagraża życiu lub zdrowiu dziecka oraz w sytuacji podejrzenia popełnienia przestępstwa na niekorzyść małoletniego psycholog ma obowiązek powiadomić właściwy organ.
Możliwe jest, że w uzasadnionych okolicznościach członkowie zespołu mogą zostać zwolnieni przez sąd z przestrzegania tajemnicy zawodowej.
Osoby zatrudnione w RPDiT FAS/FASD biorą udział w superwizji, która jest dokonywana przy udziale zewnętrznego, certyfikowanego superwizora. Ich praca poddawana jest systematycznej analizie. Dzięki temu praca członków Zespołu jest poddawana weryfikacji co daje możliwość wglądu we własne procesy analityczne i diagnostyczne. Umożliwia to członkom zespołu podnoszeni swoich kompetencji i umożliwia postawienie trafniejszej diagnozy i lepszego rozumienia problematyki osób korzystających z pomocy, co przekłada się na efektywność pracy. Proces superwizji nie narusza zasady tajemnicy zawodowej.
Pracownicy Punktu podnoszą swoje kwalifikacje, biorąc udział w szkoleniach, konferencjach, spotkaniach zawodowych.
Zespół diagnostyczny regularnie prowadzi spotkania wszystkich specjalistów zaangażowanych w prowadzenie diagnozy i terapii. Podczas spotkań omawiane są sprawy dotyczące poszczególnych klientów.
Wspólne konsultacje dzięki wykorzystaniu kompetencji całego zespołu, pozwalają na sformułowanie kompleksowej diagnozy indywidualnej i rodzinnej z wykorzystaniem różnych perspektyw. Omówienie przypadku na wspólnym spotkaniu zespołu diagnostycznego służy wnikliwemu rozpoznaniu i zrozumieniu sytuacji klienta oraz sformułowaniu najlepszych zaleceń.
Zgłoszenia
Zgłoszenie do RPDiT FAS/FASD nie wymaga skierowania. Wystarczy skontaktować się telefonicznie lub on-line z sekretariatem Punktu, wypełnić formularz rejestracyjny i umówić się na konsultacje. W przypadku osób nieletnich konieczny jest udział w konsultacjach rodziców lub opiekunów. Konsultacje kończą się sformułowaniem diagnozy psychologicznej i sformułowaniem dalszych zaleceń. Praca terapeutyczna, prowadzona w RPDiT FAS/FASD skierowana jest do dzieci i młodzieży, diagnozowanych w Punkcie oraz posiadających już diagnozy wykonane w innych punktach diagnostycznych. Oferta dla rodziców i opiekunów skierowana jest dla osób, których podopieczni skorzystali z diagnozy i/lub terapii w RPDiT FAS/FASD. Pomoc świadczona jest nieodpłatnie.
Z uwagi na duże zapotrzebowanie oraz ograniczone możliwości Zespołu diagnostycznego skorzystanie z pomocy w Punktu wiąże się z oczekiwaniem na wolne miejsce. Szczegółowe informacje można uzyskać w sekretariacie Punktu.
Informacje na temat pracy Punktu można uzyskać telefonicznie pod numerem: 81 5287667. Zgłoszenia przyjmowane są po przesłaniu wymaganych dokumentów. Do zgłoszenia należy dołączyć:
- Posiadaną dokumentację tj. kserokopię wszystkich istotnych dokumentów medycznych, psychologicznych, szkolnych itp. (np. wyniki badań neurologicznych, psychiatrycznych, logopedycznych, diagnozy psychologicznej, książeczki zdrowia, przykładowe strony z zeszytów, dzienniczek uwag itp.)
- Dokumenty rejestracyjne.
Dokumenty rejestracyjne są do pobrania poniżej lub na stronie internetowej www.rops.lubelskie.pl. Nie prowadzimy rejestracji podczas wizyt osobistych. Wizyty osobiste są możliwe po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym.
Dokumenty rejestracyjne pobrane ze strony www.rops.lubelskie.pl, należy wypełnić i dostarczyć wraz z pozostałymi dokumentami do RPDiT FAS/FASD osobiście lub pocztą na adres Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie ul. Diamentowa 2, 20-447 Lublin.
DOKUMENTY REJESTRACYJNE DO POBRANIA
Oświadczenia zgodna na diagnozę i forma opieki
Oświadczenie COVID (oświadczenie wypełnić w sytuacji planowanych wizyt stacjonarnych)