Powodów do założenia organizacji pozarządowej może być mnóstwo, począwszy od idealistycznych, stawiających sobie za cel budowanie jeszcze lepszego świata, przez osobiste, które wynikają z sytuacji życiowej założycieli, po czysto praktyczne, uwzględniające różne możliwości działania wynikające z danej formy prawnej.

W ciągu ostatnich lat  w świadomości Polaków utrwaliło się pojęcie organizacja pozarządowa. Jeżeli zapytamy, np. w sondzie ulicznej, co to jest organizacja pozarządowa, większość osób potrafi wskazać organizację, na działającą w jego najbliższym otoczeniu lub poda nazwę organizacji, która zaistniała w mediach z racji swojej specyficznej działalności.

Najczęściej decyzja o zaangażowaniu się w pracę danej organizacji podejmowana jest pod wpływem jednego, lecz wyraźnie sformułowanego motywu. Krótko mówiąc jest to chęć działania na rzecz ważnych społecznie celów i rozwiązywania konkretnych problemów widzianych z pozycji środowiska lokalnego.

Jak podaje „Raport o sytuacji społeczno-gospodarczej województwa lubelskiego 2021”, w  województwie lubelskim w 2020 r. wpisanych do rejestru REGON było 8,2 tys. fundacji, stowarzyszeń i organizacji społecznych, co stanowiło 4,2% wszystkich podmiotów wpisanych do rejestru REGON. W porównaniu z rokiem 2019, liczba tego typu podmiotów była większa o 1,8% i o 34,0% z 2010 r. Wszystkie fundacje, stowarzyszenia i organizacje społeczne stanowiły 5,4% wszystkich tego typu podmiotów w kraju. Według stanu w dniu 31 grudnia 2020 r. w województwie lubelskim przypadało 39 fundacji, stowarzyszeń i organizacji społecznych na 10 tys. ludności (w kraju podobnie). Porównując powyższy wskaźnik do innych województw, lubelskie zajęło 8. miejsce w kraju. Najlepszą sytuację wśród powiatów województwa lubelskiego odnotowano w Lublinie (58) oraz powiecie włodawskim (44), najmniej korzystniej przedstawiała się sytuacja w powiecie chełmskim i Białej Podlaskiej (po 28).

Pogłębiony obraz sektora pozarządowego dostarcza cyklicznie prowadzone przez Stowarzyszenie Klon/Jawor badanie pod nazwą „Kondycja organizacji pozarządowych”. Jest to największe niezależne badanie stowarzyszeń i fundacji
w Polsce o charakterze reprezentatywnym, przez co zapewnia aktualny stan wiedzy, która każdej osobie zainteresowanej działalnością społeczną umożliwia formułowanie wniosków o wszystkich aktywnych w Polsce organizacjach pozarządowych.

 

Czytelnikom tej informacji dedykujemy materiał pod nazwą „Kondycja organizacji pozarządowych 2021-najważniejsze fakty”.

 

Do pobrania: raport

 

Informację sporządził: Krzysztof Pulikowski
Lublin, 22.07.2022 r.

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej
w Lublinie

ul. Diamentowa 2
20-447 Lublin

tel. (81)5287650
fax (81)5287630
e-mail: rops@rops.lubelskie.pl